Evropský parlament o řidičích nerozhodl

Směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí platí dál. Dopravci musí dodržovat pravidla země, kterou jejich řidiči projíždějí.

Směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí platí dál. Dopravci musí dodržovat pravidla země, kterou jejich řidiči projíždějí.

Evropský parlament dnes hlasováním odmítl kompromis k vysílání pracovníků a dalším pravidlům pro silniční dopravu, který připravil výbor pro dopravu TRAN. Znamená to, že vše bude znovu projednáno v červenci s mnoha pozměňovacími návrhy a může se stát, že parlament neschválí nic.

"To je pro české dopravce velmi špatná zpráva. Hrozí, že všechny země EU budou používat směrnici o vysílání na řidiče podle svého. Totální chaos, v každé zemi jinak a rozhodně protekcionisticky. Kompromis z TRANu byl křehký, ale vyvážený," konstatoval generální tajemník Sdružení ČESMAD BOHEMIA Vojtěch Hromíř. "Pokračujeme v jednáních dál. Vynětí mezinárodní dopravy z pravidel vysílání výměnou za omezení týdenního odpočinku v kabině mimo vybavená parkoviště a vyšší kontrolu jsme považovali za dobrý kompromis. Teď je vše otevřené a parlament příští rok končí, možná bez výsledku," dodal.

Z tiskové zprávy Ministerstva dopravy:

Poslanci Evropského parlamentu během dnešního hlasování totiž udělili výsledku TRAN červenou a zabránili tomu, aby zprávy sociální části balíčku poputovaly rovnou do třístranného vyjednávání mezi Parlamentem, Komisí a Radou. Zprávy tak budou muset ještě jednou projít hlasováním celého pléna, včetně pozměňovacích návrhů, které mohou optimistické vyhlídky na vyváženou úpravu ještě významně ohrozit.
 
Že se o silniční balíček povedou ještě dlouhé spory, dokládá také průběh vyjednávání na úrovni Rady EU, která se sešla ke konci minulého týdne. Práva českých dopravců přijel na zasedání ministrů dopravy hájit český ministr Dan Ťok. „Je třeba ukončit dlouhé spory o sociálním dumpingu či protekcionistické politice. Česká republika bude nadále vystupovat konstruktivně a snažit se o dialog se západními státy k nalezení kompromisu přijatelného pro všechny,“ řekl v Lucembursku ministr dopravy. Shodu mezi sebou členské státy nenašly a přijetí pozice Rady tak bylo odloženo.
 
O dialog západoevropské státy ale očividně nemají zájem a permanentně blokují veškeré snahy zemí východní a střední Evropy, které už za dobu vyjednávání nabídly řadu ústupků. „Ze strany západoevropských kolegů bohužel není žádná vůle nepřehlednou situaci na trhu řešit. Za údajnou starostí o dobro řidičů schovávají snahu vypudit naše dopravce z jejich trhů. Přitom si neuvědomují, že těmito kroky způsobují přesný opak a ohrožují fungování volného trhu. Mrzí mě, že se diskuze o silničním balíčku zvrhla v čirý politický boj. Musíme si uvědomit, že ve hře nejsou jen řidiči a dopravci, ale v principu jde o budoucnost Evropy a zachování jejích hodnot,“ uzavřela svoji kritiku M. Dlabajová.







Evropský parlament o řidičích nerozhodl