Z veletrhu BUS SHOW Nitra 2018
Historicky první ročník autobusového veletrhu BUS SHOW se uskutečnil ve dnech 5. - 7. června v areálu slovenské společnosti TURANCAR v Nitře.
Pondělí, 11. červen 2018, ertl
Výstavní plocha v areálu byla zaplněná mnoha firmami z různých oblastí podnikání nejen ze Slovenska, ale i z Česka. Před vstupem do samotného místa konání si mohli návštěvníci prohlédnout modrý autobus King Long C 10 (4SE 3147) nebo vůz SOR NS 12 Electric (3002, BL-072RP) dopravce DP města Bratislava. Právě bratislavský dopravní podnik byl hlavním partnerem veletrhu.

V kryté hale mohli návštěvníci vidět expozice firem, které dodávají informační panely (Bustec, Molpir), odbavovací systémy (Mikroelektronika) nebo jiné technologie (TransData), ale i pneumatiky pro vozidla (firma R. Horák). Kromě těchto společností, kterých bylo uvnitř kryté haly více, se návštěvníci mohli podívat na ,,obojživelný“ vůz Mercedes-Benz Sprinter od firmy Enjoy Tech Limited. V tomto neobvyklém dopravním prostředku je nainstalovaný systém od společnosti Molpir.

U východu z kryté haly byl po levé straně vystavený autobus modrý autobus SOR NS 12 (6E1 1438) a vedle stojící Iveco Crossway LE 10,8M Line (ZA-057HL) společnosti SAD Žilina. Kousek dále měla svůj ,,pojízdný“ stánek společnost Mobilboard, která svou expozici měla v autobusu VDL Berkhof Excellence 3000HD (NR-418DX).

Výrobce malých autobusů zastupovala firma KHMC Opava. Ta přivezla dva vozy Mercedes-Benz Sprinter. Bílý vůz (1SD 5958) patří dopravci Jiří Sejtko a druhý (T 3296) teprve na svého nového majitele čeká.

V areálu měl své exponáty slovenský, ale i český TURANCAR – dealer autobusů značky Isuzu. Konkrétně šlo o vozy Isuzu Novo Ultra, Turquoise a Visigo v bílém provedení. Kromě těchto vozů ještě měl slovenský TURANCAR vystaven, v jiné části areálu, svůj autobus Neoplan N 316 SHD (NR-343BA).

Mimo firmy KHMC a TURANCAR se prezentovala i společnost Rošero, která přivezla bílý autobus First.

Firma BusPlan přivezla černý Mercedes-Benz Sprinter (6AX 3662), bílý Mercedes-Benz Atego Travel (6AX 3892) a šedé Iveco Daily (bez SPZ).

Své zastoupení měla i Scania s třemi autobusy. Prvním byl bílý autokar Irizar i6s (bez SPZ), druhým byl žluto-modrý autobus Citywide LF 12M CNG (1BM 7608), který je určen pro firmu BORS Břeclav a třetím byl bílý autobus Citywide 6x2 LE CNG Suburban (YKE 358).

Do Nitry zavítala také společnost VDL Bus & Coach Czech republic, dovezla tři autobusy – patrovou Futuru a dvě standardní Futury.

Volvo Group Czech republic na veletrhu ukázalo bílý autokar Volvo 9700 HD (PO-024GC) společnosti Bus Doprava.

Kromě vystavovaných autobusů byla k vidění i technika Kärcher nebo zvedáky firmy Miteral. Na nich byl vystavený autobus Iveco Evadys 12M (5E9 6246). Slovenskou premiéru si na veletrhu odbyly také autobusy značky Beulas, které dodává společnost Solbus. Na výstavní ploše byly k vidění dva – Mythos (1BU 8742), který poputuje do firmy ČSAD Tišnov a druhým autobusem byl model Aura (6AU 3429), který má nový domov u společnosti Reina Tour.

Na veletrhu převažovaly různé moderní autobusy, ale nezapomeňme i na historické exponáty. I ty měly na veletrhu své vyhrazené místo, konkrétně tři kusy. Prvním autobusem byl vůz Karosa ŠD 11.2032 Europabus (SC-H015) od KHA Bratislava, druhým byl modrý autobus Škoda 706 RTO (NZ-H012) od Ivana Sepešiho. Tento ,,erťák“ sloužil kdysi jako pojízdné hematologické a transfuzní oddělení. Třetím hisotrickým autobusy byla také Škoda 706 RTO (NZ-953FX).

Jednalo se sice o první ročník, ale byl velmi povedený – organizačně i výběrem společností a exponátů. Možná by bylo dobré při budoucích ročnících zvážit větší výstavní plochu. Věříme, že do budoucna o BUS SHOW ještě uslyšíme.

Doporučujeme
Výstavy a veletrhy