První autobusy Crossway Natural Power budou jezdit v Moravskoslezském kraji
23 prvních autobusů Crossway LE Natural Power bylo slavnostně předáno ve středu 6.června v sídle společnosti ČSAD Karviná.
Pátek, 08. červen 2018, rebus
Nové autobusy Crossway NP s motorem IVECO CURSOR 9 NP o délce 12 m budou obsluhovat oblast Karvinska a Orlovska a poskytnou cestujícím vysokou přidanou hodnotu ve formě kvality, komfortu, designu a jsou šetrné k životnímu prostředí.

Světovou premiéru měly autobusy řady Crossway Natural Power na loňském říjnovém veletrhu Busworld v Kortrijku a prvních 23 autobusů Crossway LE Natural Power opustilo výrobní linku ve Vysokém Mýtě právě do Karviné. ČSAD Karviná v souvislosti s vysoutěženou dopravní obslužností oblasti Karvinska a Orlovska masivně investuje do obměny a modernizace svého vozového parku. Jen letos pořizuje celkem 63 nových autobusů v celkové hodnotě přesahující 360 milionů korun.

“Vzhledem k našemu strategickému zaměření na využívání CNG jako alternativního ekologického paliva, byla skupina 3ČSAD se svými bohatými zkušenostmi s provozováním vozidel s pohonem na stlačený zemní plyn hlavním iniciátorem vývoje tohoto nového typu autobusu. Velice nás těší, že vývoj IVECO LE Natural Power byl dotažen do konce, a na základě úspěšného testování jsme mohli objednat prvních 23 kusů těchto vozidel, které rozšiřují naši flotilu na aktuálních 263 CNG autobusů a upevňují tak naši pozici leadera CNG autobusové dopravy nejen v České republice.“ uvedl Tomáš Vavřík, generální ředitel 3ČSAD.

Produktová řada Crossway je nezpochybnitelným lídrem ve své kategorii v Evropě a je rozšířena o zcela nový vůz Crossway Low Entry Natural Power, který je vybavený nejnovější generací motoru IVECO CURSOR 9 NP. Tento ekologický vůz má mimořádně chytrý a elegantní design, především díky nádržím na stlačený plyn integrovaným do střechy. Exklusivní řešení nádrží umístěných ve střeše vozu, patentované značkou IVECO BUS, v kombinaci s posílenou konstrukcí optimalizuje těžiště vozu, zlepšuje jeho stabilitu na vozovce a zvyšuje komfort pro řidiče i cestující.
Díky tomuto řešení se vůz zároveň může pochlubit nejnižší celkovou výškou na trhu (3 210 mm). S vozy řady Natural Power, které mají obdobnou výšku jako dieselový Crossway LE s klimatizací, tedy není třeba brát ohled na silniční infrastrukturu, jako jsou mosty či podjezdy.

Toto řešení navíc nijak neovlivňuje ani vnitřní výšku, která zůstává dostatečně vysoká jako u všech vozů Crossway (2 264 mm). S celkovou kapacitou nádrží 1 260 litrů (4 nádrže po 315 litrech) má vůz dojezd od 500 do 600 km v závislosti na typu využití.

Pořizované autobusy Crossway LE Natural Power jsou vybaveny výkonnou klimatizací, kterou cestující i řidič ocení v nadcházejícím letním období. Bezbariérový přístup v přední a střední části autobusu zpříjemní cestování především starším cestujícím, maminkám s dětskými kočárky či cestujícím na invalidních vozících. Naopak mladším cestujícím zkrátí chvíle strávené v nových autobusech WI-FI signál. Výrobce nezapomíná ani na řidiče, kterým jejich každodenní práci pomáhá zvládat uspořádání pracoviště plnící přísné standardy VDV vyžadované na náročném Německém trhu. S pomocí této výbavy se stává cestování v autobusech příjemnějším, a současně se významně zvyšuje především pasivní bezpečnost pro všechny cestující.

Obchodní ředitel IVECO BUS pro trhy střední a východní Evropy Jan Kimla o nových autobusech říká: „Řada IVECO BUS Natural Power je prověřeným a maximálně ekologickým řešením mobility, využívajícím zemní plyn a biometan. Díky němu jsme schopny nabízet vozy šetrnější k přírodním zdrojům, životnímu prostředí a zdraví obyvatelstva. Mimořádný je především jejich přínos z hlediska úrovně emisí pevných částic a hlučnosti. Věřím, že zákazník i cestující veřejnost ocení nejen tichý provoz šetrný k životnímu prostředí ale i komfort a vysokou přidanou hodnotu.“

IVECO BUS, který je již 20 let lídrem na poli alternativních pohonů, znovu potvrzuje své vedoucí postavení v oblasti alternativní energie a nabízí vyspělé, poctivé a ekologické řešení „od zdroje ke kolu“. Řešením Natural Power, vhodným pro všechny typy dopravy, navíc s velmi pozitivní ekonomickou bilancí, se IVECO BUS opakovaně hlásí se svými odbornými znalostmi do služeb trvale udržitelné dopravy!

IVECO BUS v České republice

Závod ve Vysokém Mýtě je největším výrobním závodem IVECO BUS. Společnost Iveco Czech Republic, a. s. navazuje na už 90letou tradici výroby autobusů v tomto městě. Firma, známá od roku 1948 pod jménem Karosa, se již ve druhé polovině čtyřicátých let minulého století orientovala převážně na výrobu autobusů, a je spojena s řadou úspěšných a dnes legendárních vozidel. Jedná se o typ 706 RTO, ale i o další řady ŠM,
ŠL, ŠD, 700 a 900. Na tyto úspěšné typy navázala vozidla Crossway – nejúspěšnější meziměstský autobus současnosti. Výrobní závod doposud vyrobil více než 30 000 vozidel Crossway. Výroba dále zahrnuje vozidla typu Crossway Low Entry, Line, POP a PRO s různými typy motorů v mnoha výrobních modifikacích a nový model Evadys.

IVECO BUS
IVECO BUS je značkou CNH Industrial N.V., celosvětového lídra v oblasti kapitálových produktů, jehož akcie jsou obchodovány na newyorské burze Stock Exchange a na italské burze Borsa Italiana v Miláně.
IVECO BUS, významný hráč na poli veřejné dopravy a jeden z největších výrobců autobusů v Evropě, vyvíjí, vyrábí a prodává širokou škálu vozidel, která splňují veškeré nároky veřejných a soukromých dopravců:
- školní, meziměstské a turistické autobusy (Crossway, Evadys a Magelys)
- standardní i kloubové městské autobusy, včetně verzí BRT, přičemž Iveco Bus je bezkonkurenčním lídrem, pokud jde o čisté technologie jako CNG a hybridní pohon (Urbanway a Crealis)
- minibusy pro všechny druhy osobní dopravy (Daily)
- podvozky pro výrobce karosérií.

IVECO BUS zaměstnává ve dvou výrobních závodech, ve francouzském Annonay a českém Vysokém Mýtě, přes 5 000 pracovníků. Oba závody získaly v roce 2013 bronzovou medaili World Class Manufacturing (WCM), což je mezinárodní metodika pro řízení výrobních procesů v souladu s nejlepšími standardy po celém světě. Rozsáhlá servisní síť IVECO BUS a IVECO zaručuje technickou podporu všude, kde jsou vozidla Iveco Bus používána.

Zdroj: IVECO BUS