Děčín převzal prvních deset nových autobusů MAN Lion’s City CNG
Reinhard Faderl, jednatel MAN Truck & Bus Czech Republic předal symbolický klíč předsedovi představenstva Dopravního podniku města Děčína Vladislavu Raškovi
Další
Dopravní podnik města Děčína letos pořídí 21 nových městských nízkopodlažních CNG autobusů, 18 dvanáctimetrových a 3 kloubové. Má i vlastní plnící stanici. Je to první veřejná plnička ve městě.
Čtvrtek, 12. duben 2018, rebus

Prvních devět 12 metrových a jeden kloubový autobus o délce 18 metrů slavnostně uvedl do provozu Dopravní podnik města Děčína (DPMD) ve středu 11. dubna v novém areálu DPMD. Předání vozidel se zúčastnili zástupci všech organizací, které se na úspěšném průběhu zakázky podíleli: Města Děčína, Magistrátu města Ústí nad Labem, MAN Truck & Bus Česká republika, Bonett Bohemia, BUSE a samozřejmě Dopravního podniku města Děčína. Akce se zúčastnila i řada novinářů.

Pro DPMD se jedná o významnou obnovu vozového parku. V současné době provozuje asi 50 autobusů, dosud byly všechny na dieselový pohon. Nákup 21 nových nízkopodlažních autobusů na ekologický pohon znamená pro město významný pokrok.

Celková hodnota kontraktu je 130 milionů korun, DPMD získal na nákup autobusů dotaci 85 % z evropských fondů v rámci programu ITI. Zbývající část pořizovací ceny a náklady na vybudování vlastní plnící stanice hradí z vlastních zdrojů. Plnící stanici dodala firma Bonett Bohemia. Stála 15 milionů korun a byla postavena za 3 měsíce.

Městské nízkopodlažní autobusy ve 12 metrovém provedení disponují třemi širokými dveřmi, 18 metrové potom umožňují rychlý výstup a nástup cestujících díky čtyřem širokým vstupům. Celková obsaditelnost sólo autobusů je 83 osob, z toho je pro pasažéry 32 míst k sezení. Kloubové autobusy mají celkovou kapacitu 165 osob, z čehož pro sedící cestují je určeno 42 míst. Všechna vozidla jsou vybavena klimatizací. Interiér vozidel je monitorován kamerami, což přispívá bezpečnosti cestování. Součástí vozidel jsou infomační systémy pro cestující a systém pro automatické počítání cestujících od společnosti BUSE a odbavovací systémy od TELMAX.

V nových autobusech DPMD použila poprvé společnost BUSE pro informační systém bílé LED diody. Vnitřní LCD monitory zobrazují trasy na lince a následující zastávky, je možnost zobrazovat reklamy, přes LCD monitor funguje WIFI. Každé vozidlo je vybaveno komunikační jednotkou, která umožňuje komunikaci a zasílání informací o poloze vozidla na inteligentní zastávky za současného využití pro dispečerský systém řízení. BUSE zajistilo i montáž zařízení informačních a odbavovacích systémů.

Pohon vozidel MAN Lion's City zajišťují motory MAN E2876 o výkonu 200 kW, resp. 228 kW v případě kloubových autobusů. Převody rychlostí má na starosti 4stupňová automatická převodovka Voith.

Kloubový MAN Lion's City CNG, kterým se už brzy budou vozit cestující v městské dopravě v Děčíně, získal titul Bus of the Year 2015. Zbývající 2 kloubové autobusy a 9 dvanáctimetrových má MAN dodat v srpnu.

Děčínská hromadná autobusová doprava je zřejmě nejstarší v naší republice. Autobusový provoz na lince Děčín, nádraží východ–Podmokly, nádraží byl zahájen pravděpodobně v srpnu 1906 a jezdily na ní dva autobusy s evidenčními čísly O III 62 a O III 63. První autobusový podnik byl založen v roce 1914. Více o historii autobusové dopravy na stránkách DPMD.

Vedení Dopravního podniku města Děčína v areálu firmy slavnostně převzalo nové autobusy MAN
První dodávka zahrnuje devět 12 metrových a jeden kloubový 18 metrový autobus
Ergonomické pracoviště řidiče
Interiér dvanáctimetrových autobusů je laděn do zelena
Dopravní podnik města Děčína má zatím jeden kloubový MAN Lion's City CNG. Tento typ získal titul Bus of the Year 2015
Interiér kloubového autobusu je laděn do modra
Jednatelka a ředitelka firmy BUSE Blansko Renata Burdová. BUSE vybavilo nová vozidla informačními systémy
Vozidla jsou vybavena systémy na počítání cestujících od BUSE
Odbavovací systémy od TELMAX umí přečíst kupóny na platebních kartách
Slavnostní předání deseti autobusů MAN Lion's City CNG v Děčíně
Slavnostního předání vozidel se zúčastnili i zástupci dodavatelských firem
Pan řidič si jízdu v novém autobuse chválí
Předseda představenstva společnosti Bonett Bohemia Václav Holovčák představuje plnící stanici
Plnička CNG v Děčíně slouží i pro obyvatele města. CNG natankují během 3 minut
Plnící stanice v Děčíně patří mezi 10 největších. Autobusy je schopná plnit kontinuálně, tak jak přijíždějí.
V Děčíně bude jezdit celkem 21 ekologických autobusů. Cestující se mají na co těšít !