Přehled hospodaření společnosti Scania za rok 2017
Čisté tržby společnosti Scania vzrostly na rekordních 119,7 miliardy SEK, což představuje ve srovnání s předchozím rokem nárůst o 15 procent.
Pátek, 06. duben 2018, rebus

Dodávky nákladních vozidel Scania dosáhly nejvyšší úrovně v historii firmy a poptávka po nich byla dobrá. Vyšší objem vozidel a služeb pozitivně ovlivnil příjmy, díky čemuž se vyrovnaly vyšší náklady na souběžnou výrobu několika produktových řad, omezení v dodavatelském řetězci a nepříznivý tržní mix. Objednávky autobusů a autokarů se zvýšily o 11 procent, zejména díky Rusku a Íránu.

• Provozní výnosy, kromě položek ovlivňujících srovnatelnost, činily 12 434 mil. SEK (10 124 mil. EUR)
• Provozní výnos dosáhl výše 12 434 mil. SEK (6 324 mil. EUR)
• Čisté tržby se zvýšily o 15 procent na 119 713 mil. SEK (103 927 mil. EUR)
• Peněžní tok činil 5 701 mil. SEK (3 427 mil. EUR) ve vozidlech a službách

Komentář Henrika Henrikssona, prezidenta a generálního ředitele:

"Čisté tržby společnosti Scania vzrostly na rekordních 119,7 miliardy SEK, což představuje nárůst o 15 procent ve srovnání s předchozím rokem. Dodávky nákladních vozidel Scania dosáhly nejvyšší úrovně v historii firmy a poptávka po nich byla dobrá. Vyšší objem vozidel a služeb pozitivně ovlivnil příjmy, díky čemuž se vyrovnaly vyšší náklady na souběžnou výrobu několika produktových řad, omezení v dodavatelském řetězci a nepříznivý tržní mix. Provozní výnos v roce 2017 činil 12,4 miliardy SEK, což znamenalo provozní marži 10,4%.

V roce 2017 objednávky vozidel poprvé překročily hranici 100 000 zejména díky nové generaci nákladních vozidel a našemu celosvětovému dosahu. Objednávky nákladních vozidel se oproti předchozímu roku zvýšily o 30 procent. Silná poptávka po nákladních vozidlech pokračovala na většině evropských trzích. V Eurasii pokračuje silné oživení na Ruském trhu. Trend v Latinské Americe je pozitivní, stále panuje dobrá poptávka na trhu v Argentině a mírné zlepšení nastalo v Brazílii. V Asii poptávka vzrostla především v Íránu a v Číně. Objednávky autobusů a autokarů se zvýšily o 11 procent, zejména díky Rusku a Íránu. V oblasti motorů byly objednávky silné ve všech segmentech. Růst objemu služeb pokračoval a výnosy z nich dosáhly rekordní výše 23,7 miliardy SEK, což představuje nárůst o 10% (8% v místních měnách). S více než 300 000 propojenými vozidly je společnost Scania schopna neustále zlepšovat služby, což zákazníkům zvyšuje jejich ziskovost. Finanční služby vykazovaly nejvyšší provozní výnos ve výši 1,3 miliardy SEK a úvěrové ztráty zůstaly na nízké úrovni.

Uvádění nové generace nákladních vozidel pokračuje. Díky představení nákladních vozidel pro dálkovou přepravu, stavebnictví a nejnověji řešení pro distribuci zboží, svoz odpadu a záchranné složky, odhalila Scania kompletní novou řadu svých vozidel. Nové palivově úsporné vozy nabízejí lepší ovladatelnost, bezpečnost, ergonomii, pohodlí a ještě lepší celkovou hospodárnost. V roce 2017 bylo zákazníkům doručeno více než 13 000 vozů Scania nové generace. S průměrným snížením spotřeby paliva o více než pět procent na vozidlo se tím celosvětově dosáhne odhadovaných úspor více než 30 000 tun emisí uhlíku.

Během čtvrtého čtvrtletí loňského roku společnost Scania představila také 13-litrový šestiválcový plynový motor, který je speciálně určený pro dálkovou přepravu a také svůj nový autobus Scania Citywide Low Floor, který je čistě elektrický."

Zdroj: Scania

Nový elektrický autobus Scania Citywide Low Floor ukázala Scania poprvé na veletrhu v Kortrijku 2017. © BUSportal.sk