První elektrické autobusy VDL pro Lucembursko
VDL Citea LLE-99 Electric. Foto VDL
Prvních sedm vozidel VDL Citea LLE-99 Electric je v provozu u Voyages Emile Weber ve městě Bettembourg, které má největší elektrickou flotilu v zemi. Součástí je i nabíjecí infrastruktura.
Pátek, 09. únor 2018, rebus

Ve čtvrtek 8. února uvedla do provozu prvních 7 autobusů VDL Citea LLE-99 dopravní společnost Voyages Emile Weber ve městě Bettembourg na jihu Lucemburska.

Je to první objednávka VDL na elektrické autobusy v Lucembursku a zahrnuje i vybudování nabíjecí  infrastruktury. Vozidla budou jezdit ve městě Bettembourg, které má v současnosti největší elektrický park v Lucembursku, a ujedou kolem 1400 km denně.

Kapacita 9,9 metrů dlouhých autobusů je přizpůsobená specifickým požadavkům pro tuto oblast.  Autobusy jsou vybavené pantografem, jsou rychle nabíjeny během dne prostřednictvím příležitostného nabíjení a v noci v depu. To umožňuje jejich provoz po celý den.

Jako dodavatel systému je společnost VDL zodpovědná za dodávku jak elektrických autobusů, tak nabíjecích stanic, instalace a realizace projektu.

VDL Citea LLE-99 Electric
Vozidlo je vyvinuto speciálně pro méně frekventované městské a regionální autobusové linky. Obvykle jsou elektrické autobusy mnohem těžší než běžné naftové autobusy. Vyšší hmotnost znamená méně cestujících a vyšší spotřebu. Nicméně VDL Citea LLE je známá jako lehké vozidlo, výrobci se podařilo udržet velmi nízkou váhu i pro elektrickou variantu. Dosáhl snížení váhy o více než 1 000 kg ve srovnání s konvenčním 12 metrovým dieselovým vozidlem.

Voyages Emile Weber
Společnost byla založena v roce 1875 jako rodinný podnik a od roku 2000 je v rukou páté generace. První generace začala před více než 140 lety a provozovala autobus dvakrát týdně na třech trasách. S více než 1000 zaměstnanců a rozsáhlou sítí cestovních agentur a kanceláří je jednou z největších lucemburských společností pro osobní dopravu a cestovní ruch. Vozový park zahrnuje více než 450 vozidel a skládá se z taxíků, mikrobusů, autobusů pro veřejnou dopravu a luxusních autokarů. Citea LLE-99 Electric budou nasazeny u dceřinné společnosti pro veřejnou dopravu a budou provozovány pod názvem Autocars Pletschette.

VDL Bus & Coach
Klíčová činnost společnosti VDL Bus & Coach spočívá ve vývoji, výrobě, prodeji a poprodejních službách široké škály autobusů, autokarů a podvozků. Výroba probíhá v Nizozemsku a Belgii. Prodej produktů se uskutečňuje prostřednictvím celosvětové sítě firemních prodejních kanceláří, dovozců a agentů ve více než 30 zemích. To umožňuje nabízet vlastní řešení dopravy. Zákazník se může spolehnout na rychlou a bezproblémovou pomoc od zaměstnanců společnosti VDL Bus & Coach na kterémkoliv z mnoha servisních míst. Rozsáhlá distribuční síť zajišťuje, aby byly náhradní díly a příslušenství do požadovaného místa doručeny co nejdříve. VDL Bus & Coach je jedním z největších výrobců autobusů v Evropě.

Zdroj: VDL Bus & Coach