Rekordní rok pro Solaris
Flotila autobusů Solaris. Foto Solaris
Další
V roce 2017 prodal Solaris Bus & Coach největší počet svých vozidel vůbec - celkem 1 397. Obrat společnosti činil 1,85 miliardy PLN (přibližně 434 milionů EUR).
Středa, 07. únor 2018, rebus

Společnost Solaris již patnáctkrát po sobě vystoupala na nejvyšší stupeň na polském trhu s městskými autobusy, její podíl na trhu přesahuje 50%.

Solaris v loňském roce zaznamenal rekord v prodeji, fakturuje celkem 1 397 autobusů a trolejbusů. Zatím nejlepší výsledek prodeje dosáhl 1 380 autobusů a trolejbusů v roce 2014.

Výsledek prodeje roku 2017 představuje významný meziroční nárůst oproti roku 2016, kdy firma prodala 1 300 vozů. Vynikající tržní výkon se odráží i v tržbách za loňský rok 1,85 miliardy PLN (cca 434 milionů EUR).

Celkem 952 autobusů a trolejbusů vyrobených v továrnách Solarisu v Polsku si našlo cestu ke svým zákazníkům na zahraničních trzích. To znamená, že vývoz v roce 2017 představoval téměř 70% celkového prodeje.

Největším vývozním trhem společnosti Solaris v roce 2017 byla Itálie (225 autobusů). Dosažený výsledek je mimo jiné důsledkem realizace jedné z největších objednávek v historii společnosti - 360 autobusů Solaris InterUrbino pro provozovatele autobusové dopravy Cotral v Římě. Němečtí zákazníci (200 autobusů), stejně jako zákazníci v Norsku (109 vozidel) a v Lotyšsku (96 vozidel) se tradičně řadí mezi ostatní velké exportní trhy. V letošním roce se na exportní mapě společnosti Solaris objevily další dvě země: Nizozemsko a Lucembursko, které objednaly 41 Urbin.

Exportní úspěch společnosti Solaris by však nebyl možný, kdyby neměl své stabilní a silné postavení na domácím trhu. Společnost se poprvé zařadila na první místo v segmentu městských autobusů s nízkou podlahou v Polsku, kde má podíl na trhu 51%.

Celkově společnost Solaris dodala polským dopravcům 445 autobusů. Největšími zákazníky v Polsku v roce 2017 byli: MPK Krakow (97 autobusů včetně 20 elektrických), PKS Grodzisk Mazowiecki (49 autobusů) a MPK v Częstochowě (40 autobusů).

Ze 442 městských autobusů prodaných Solaris v Polsku bylo 48 plně elektrických vozidel. Z toho bylo 22 objednáno PKM v Jaworznu, zatímco MPK v Krakově koupilo 20 vozidel. Další zamířily do polských měst Ostrów Wielkopolski, Varšava a Września. V posledních 21 letech na polském trhu dodal Solaris vozidla do více než 120 měst.
 
Inovativní vozidla Solaris s elektrickými pohony byly v loňském roce vyvezeny i na zahraniční trhy. Solaris Urbino Electric byl dodán zákazníkům z Francie, Německa, Norska, Itálie a Slovenska. Celkově se polský výrobce může pochlubit výrobou a prodejem 2 500 vozidel s elektrickým pohonem (akumulátorové a hybridní autobusy, trolejbusy).

"Jsem si vědoma skutečnosti, že náš úspěch není možný, pokud se nám nepodaří splnit očekávání našich zákazníků, ti jsou pro nás nejdůležitější. V roce 2017 jsme provedli komplexní průzkum u našich obchodních partnerů, abychom zjistili, co bychom mohli vylepšit. Získali jsme cenné připomínky, ale jsme velmi spokojeni. Téměř 80% respondentů je spokojeno se spoluprací s naší společností. To je největší ohodnocení za poslední dvě desetiletí  pro značku Solaris," říká Solange Olszewska, majitel a  generální ředitelka společnosti Solaris Bus & Coach S.A.

"Loučíme se s rekordním rokem, pokud jde o prodej, ale už teď je zřejmé, že rok 2018  bude v tomto ohledu ještě lepší. V současné době už společnost Solaris podepsala objednávky na více než 1 400 vozidel a do konce roku se toto číslo určitě zvýší. Z tohoto důvodu budeme pokračovat v investicích na rozšíření našich kapacit a na optimalizaci procesů, a to i s ohledem na poprodejní služby. Nejlepším příkladem je nové Logistické centrum Solaris, servisní a logistické zařízení v Jasinu u Poznani," říká Zbigniew Palenica, zástupce generálního ředitele společnosti Solaris, který je zodpovědný za prodej, marketing a poprodejní služby.

Rostoucí podíl elektrických a hybridních autobusů v prodejích je jasným trendem jak v Polsku, tak na zahraničních trzích. E-mobilita přechází z pouhé módy na obchodní nezbytnost. Jako jeden z prvních výrobců elektrických autobusů v Evropě dnes Solaris může stavět na odvážných rozhodnutích majitelů firmy již před mnoha lety. Ani nyní společnost neusíná na vavřínech a neustále pokračuje na vývoji svého sortimentu.

"V roce 2017 jsme ukázali premiérově kloubový elektrický autobus nové generace Solaris Urbino 18, i kloubovou verzi trolejbusu Solaris Trollino 18. Oba modely již našly své první kupující v Polsku, Belgii a na Slovensku. Letos plánujeme odhalit tři nové vozy. První z nich je nový Solaris Trollino 24. Bude to dvoukloubové vozidlo s délkou 24 metrů. Začneme s trolejbusovou verzí, i když cílem je, aby toto vozidlo představovalo platformu také pro dvoukloubové elektrické a hybridní autobusy. Dalšími debuty pro tento rok jsou Solaris Urbino 12 s vodíkovými palivovými články a low-entry Solaris Urbino 12 LE, známý pod pracovním názvem "lite" a garantující nízké provozní náklady. Premiéry těchto vozidel jsou naplánovány na druhou polovinu letošního roku," dodává Eng. D. Dariusz Michalak, zástupce generálního ředitele společnosti Solaris.

Polský výrobce autobusů shrnuje velmi úspěšný rok a s jistotou se dívá do budoucnosti. Vize, odvaha a kontinuita ve všech činnostech jsou pevnými základy pro udržení vedoucí pozice v Polsku a posílení postavení jednoho z hlavních evropských hráčů na trhu vozidel veřejné dopravy.

Solarisu se daří i v České republice.

Solaris Bus & Coach
Významný evropský výrobce městských, meziměstských a speciálních autobusů a nízkopodlažních tramvají. Od počátku výroby v roce 1996 opustilo továrnu v Bolechowo u Poznani více než 16 000 vozidel. Jsou provozovány ve 32 zemích. Za dvacet let se Solaris stal jedním z předních výrobců ve svém oboru. Již řadu let je nezpochybnitelným lídrem mezi dodavateli městských autobusů v Polsku a jedním z největších dodavatelů městských autobusů v Německu.

Zdroj: TZ Solaris Bus & Coach

Od počátku výroby v roce 1996 opustilo továrnu v Bolechowo u Poznani více než 16 000 vozidel. Foto Solaris
Solaris Urbino 18 Electric. Foto Solaris