Umění v pohybu: NEOPLAN Skyliner
NEOPLAN Skyliner jako umělecké dílo na kolech. Jedná se o abstraktní interpretaci městského prostředí. Foto MAN
Další
Berlínská skupina umělců Klebeband s použitím kilometrů lepicí pásky změnila NEOPLAN Skyliner na působivé výtvarné dílo.
Úterý, 06. únor 2018, rebus

Aby autokar NEOPLAN Skyliner přeměnili na umělecké dílo na kolech, potřebovali výtvarníci grafický návrh, množství rolí svítící růžové, černé a zlaté lepicí pásky, hudbu a pouze čtyři dny. Umělce z kolektivu Klebeband inspirovalo to, co mají přímo před očima: panorama velkoměsta. To poskytlo linie a tvary, které se nyní vyjímají na patrovém autobuse. „Jde o abstraktní interpretaci městského prostředí. Je to jako když sedíte v autobuse, vezete se s ním městem, díváte se na oblohu a kolem vás se míhají budovy“, řekl Bruno Kolberg, jeden ze tří umělců, kteří tvoří Klebeband, když popisoval jejich přístup k motivu.

Název díla je „Městské perspektivy“. Umělci svůj obraz na neobvyklém podkladě skládali kousek po kousku – z linek tlustých od 5 mm do 100 mm vytvářeli trojrozměrné efekty různých barev. Spotřebovali přitom zhruba tři kilometry lepicích pásek.

Klebeband při přenášení svých návrhů na plátno obvykle pracuje se čtvercovou sítí. Jenže v tomto případě při transformaci designu z listu papíru A4 na patrový autobus mohli jako orientační prvky posloužit akorát tak kola či okna. „Ostré tvary a jasné linie, které vytvořili, jsou dokonale sladěné se vzhledem autokarů NEOPLAN Skyliner, který je dosud nepřekonanou ikonou designu a stylu, „zdůraznil marketingový ředitel MAN Truck & Bus Björn Loose. Jeho slova se přitom netýkají jen patrového autobusu a scenérie města na něm, ale také pouličního umění. „NEOPLAN je známý tím, že věci dělá jinak než ostatní,“ říká B. Loose. Proto je značka partnerem i tohoto spolku umělců, kteří svá díla tvoří z neobvyklého materiálu. Začátky umění, při kterém se využívají lepící pásky, lze vystopovat v USA v 90. letech minulého století. Teprve nedávno se však více etablovala umělecká scéna, která se intenzivněji zajímá o uplatnění lepicí pásky při tvorbě děl.

Nikolai Bultmann, Bodo Höbing a Bruno Kolberg – tři umělci seskupeni pod názvem Klebeband – pracují společně od roku 2010. „Co je lepší plátno než autobus, který jezdí po světě a ukazuje se tolika lidem?“ Konstatuje Bruno Kolberg spokojen s nejnovějším projektem. Neobvyklý autokar NEOPLAN Skyliner zažil svoji premiéru na berlínském „Festivalu světla 2017“ a potom koncem října na veletrhu Busworld v nizozemském Kortrijku. A další prezentace určitě nedají na sebe dlouho čekat.

Zdroj: MAN