Nový trolejbus Škoda 35 Tr v ulicích Plzně
Výsledek spolupráce Škoda Electric a Iveco. První fotografie ze zkušebních jízd a stručné informace. Aktualizováno.
Pátek, 02. únor 2018, zdkre

Na prvních zkušebních jízdách v ulicích Plzně se od pátku 2. února objevuje zbrusu nový trolejbus Škoda 35 Tr, jeden z prvních výsledků spolupráce společností Škoda Electric a Iveco. Zelenobílý kloubový trolejbus je postavený na základě karoserie Iveco Urbanway 18. Jedná se o předváděcí prototyp určený především pro italský trh. 

Společnost Škoda Electric vyvinula a vyrobila nový trolejbus Škoda 35 Tr. Jedná se o 18 metrové kloubové moderní vozidlo, které vyrazilo do zkušebního provozu v Plzni.

Jde o pokročilou a v poslední době velmi preferovanou generaci trolejbusů. Vozy mohou být průběžně nabíjeny baterií „In-Motion Charge“ přes trolejové vedení, která umožňuje ukládat energii do bateriových akumulátorů ve vozu.

Trolejbusy poté mohou být nasazeny na trasy, které nemusí být pokryty trolejovým vedením po celé délce. Díky tomu se lépe řeší linky hromadné městské dopravy a dochází ke snížení nákladů na infrastrukturu. Poměr jízdy na troleji a trakci může dosahovat hodnoty až 50/50. Dopravce tím profituje z vozu na elektrický pohon, který je výkonný za všech okolností a neztrácí čas statickým dobíjením, protože energie je do vozu získávána během jízdy pod trolejí.

Škoda Electric v minulosti společně s firmou Iveco úspěšně realizovala celou řadu projektů trolejbusů. V italské Bologni tak například slouží 49 vozidel, pro které Škodovka vyráběla elektrovýzbroj a zajišťovala kompletní montáž ve svém plzeňském podniku. Plzeňská Škodovka navíc v listopadu loňského roku poprvé na veřejnosti v rámci veletrhu CZECHBUS 2017 představila nový elektrobus Škoda  E’City, který také vznikl na základě spolupráce s firmou Iveco.

Zdeněk Kresa (www.plzensketrolejbusy.cz) a TZ Škoda Electric