Scania a Northvolt jsou partnery pro elektrifikaci vozidel
Společnosti Scania a Northvolt jsou partnery pro elektrifikaci vozidel. Foto Scania
Další
Společný výzkumný tým se bude zabývat vývojem a komercializací bateriových článků pro nákladní vozidla a autobusy.
Úterý, 30. leden 2018, rebus

Scania minulý týden oznámila, že do partnerství investuje 10 milionů EUR. Chce podpořit další rozvoj a vybudování demonstrační výrobní linky Northvolt.

Tým odborníků obou společností se bude ve Northvolt Labs ve městě Västerås ve Švédsku zabývat vývojem a komercializací bateriových článků pro nákladní automobily a autobusy. Společnosti už uzavřely i smlouvu o odběru bateriových článků.

Výroba bateriových článků je energeticky náročná a Švédsko nabízí ideální podmínky hlavně proto, že má efektivní zelenou energii z obnovitelných zdrojů. Továrnu na výrobu nové generace baterií Northvolt postaví v severní části Švédska ve městě Skellefteå. První baterie by měl začít vyrábět v roce 2020 s počáteční kapacitou 8 GWh ročně. Jakmile bude továrna hotova, což by mělo být v roce 2023, mohla by výroba dosáhnout až 32 GWh.

O společnosti Scania

Scania je předním světovým poskytovatelem dopravních řešení. V roce 2016 dodala svým zákazníkům 73 100 nákladních vozidel, 8 300 autobusů a 7 800 průmyslových a lodních motorů. Čisté prodeje dosáhly téměř 104 miliard SEK, z nichž asi 20 procent bylo spojeno se službami. Scania, založená v roce 1891, působí ve více než 100 zemích a zaměstnává asi 46 000 lidí. Výzkum a vývoj jsou soustředěny ve Švédsku, s pobočkami v Brazílii a Indii. Výroba probíhá v Evropě, Latinské Americe a Asii, s regionálními výrobními centry v Africe, Asii a Eurasii. Scania je součástí společnosti Volkswagen Truck & Bus GmbH.

O společnosti Northvolt

Společnost Northvolt byla založena v roce 2016 s posláním vybudovat nejzelenější baterii na světě s minimální uhlíkovou stopou a nejvyššími ambicemi pro recyklaci, která umožní evropský přechod na obnovitelnou energii. Northvolt staví ve Švédsku novou továrnu na výrobu baterií. Po dokončení bude největším závodem na baterie v Evropě s produkcít 32 GWh baterií ročně.

Zdroj: Scania

Továrnu na výrobu nové generace baterií Northvolt postaví v severní části Švédska ve městě Skellefteå. Foto Northvolt