Irizar ie tram je vyhlášen Spanish Coach of the Year 2018 a Environmentally Friendly Industrial Vehicle of the Year
Irizar ie tram je i přes své jméno 100% elektrický, kloubový autobus s nulovými emisemi.
Úterý, 23. leden 2018, rebus

Rok 2018 začíná pro skupinu Irizar dvěma významnými oceněními. Irizar ie tram, nedávno představený elektrický kloubový autobus s nulovými emisemi, byl vyhlášen španělským Autokarem roku 2018 a Ekologickým průmyslovým vozidlem roku.

Tyto ceny, udělované španělskými odbornými časopisy Transporte 3 a Viajeros, odměňují špičkové modely autobusů a autokarů a jsou považovány za nejvýznamnější ocenění v kategorii autobusů a autokarů.

Slavnostní ceremonie se konala 17. ledna v Madridu. Zúčastnil se jí José Manuel Orcasitas, generální ředitel Irizar Group a Hector Olabe, ředitel nové divize Irizar e-mobility. Podle slov generálního ředitele Irizar Group jsou dvě obdržená ocenění uznáním velkého strategického pokroku Irizaru v posledních letech, který vedl k tomu, že se Irizar Group řadí mezi přední výrobce, kteří nabízejí průkopnická, průřezová, integrovaná a udržitelná řešení mobility.

Elektrický autobus inspirovaný tramvají - Irizar ie tram

Irizar ie tram je  kloubový 18-metrový autobus. Už z jeho názvu je patrné, že jeho design je inspirovaný tramvají, který má pomoci zvýšit atraktivitu městské dopravy a komfort pro cestující.
Kombinace vysoké kapacity, snadného přístupu, vnitřní konfigurace tramvaje s flexibilitou městského autobusu spolu s faktem, že autobus vytváří nulové emise, definují DNA tohoto nového vozidla.
Pro dosažení vnějšího vzhledu je promyšlen každý poslední detail. Vozidlo má i vysokou úroveň technologického vybavení, například místo zpětných zrcátek má kamery, přenášející obraz na dvě obrazovky uvnitř vozidla na každé straně řidiče.

Průkopnická a špičková technologe vlastní značky

Nový Irizar ie tram je vybavený pouze technologiemi Irizar Group v oblasti elektroniky a komunikaece a v jeho hlavních systémech: motor, baterie a nabíjení.
Tyto technologie byly testovány v laboratořích Irizaru i ve vozidle. Vysokovýkonné baterie s dlouhou životností jsou lithium-iontové z rodiny LTO (Lithium Titanate). Synchronní motor s permanentními magnety dokáže vyvinout výkon 230 kW. Klimatizaci řídí systém Hispcold, navržený speciálně pro vozidla s nulovými emisemi. Poskytuje perfektní rovnováhu mezi teplotním komfortem cestujících a energetickou optimalizací vozidla. 18-metrová vozidla jsou vybavená elektrickými dveřmi Masats s bezpečnostními senzory.

Nabíjení přes pantograf

Nový pantograf Irizar umožňuje nabíjení vozidla za několik minut během cesty. Nabíjecí stanice jsou instalovány na strategických místech ve městě, na začátku nebo na konci každé linky. Systém je vybaven kloubovým ramenem, které umožňuje automatické nebo ruční připojení nabíječky k bateriím autobusu, samotné nabíjení trvá přibližně 5 minut.

Zdroj: Irizar

Slavnostní ceremonie předání ceny se konala 17. ledna v Madridu za účasti 500 osob.
Nominace na Spanish Coach of the Year 2018.
Nominace na Environmentally Friendly Industrial Vehicle of the Year 2018.
Irizar ie tram je i přes své jméno tram 100% elektrický, kloubový autobus s nulovými emisemi.