Společnost IVECO dominovala kategorii nákladních vozidel v závodu Africa Eco Race 2018
Závod Africa Eco Race 2018 je u konce. Řidiči spolu se svými posádkami ocitli na březích senegalského Růžového jezera, aby oslavili triumf vítězů a skvělé výsledky celé rallye. Foto Iveco
Další
Gerard De Rooy obsadil první příčku v kategorii nákladních vozidel v rámci seriálu Africa Eco Race. V nejlepší desítce rallye Dakar 2018 se umístila tři vozidla IVECO Powerstar.
Pondělí, 22. leden 2018, rebus

Gerard De Rooy obsadil první příčku v kategorii nákladních vozidel v rámci seriálu Africa Eco Race 2018, který si od začátku zcela podmanil.

Po osmi etapách se Federico Villagra díky druhému místu v 8. etapě závodu Dakar 2018 umístil na stupni vítězů již pošesté a v nejlepší desítce 8. etapy se opět objevila tři vozidla IVECO Powerstar.

Závod Africa Eco Race 2018 je u konce: po 12 etapách, 6 500 km ve 3 zemích – 5 v Maroku, 6 v Mauretánii a 1 v Senegalu – a nelítostném závodění v dech beroucích lokacích napříč svižnými skalnatými tratěmi a náročnými dunami, se řidiči spolu se svými posádkami ocitli na březích senegalského Růžového jezera, aby oslavili triumf vítězů a skvělé výsledky celé rallye.

Gerard De Rooy, lídr týmu PETRONAS De Rooy IVECO, opanoval rallye v kategorii nákladních vozidel a udržel si náskok před ostatními nákladními vozidly po dobu celé rallye. Tedy jak na svižných skalnatých tratích, tak na extrémně měkkých písečných dunách.

Společnost IVECO, která je oficiálním dodavatelem týmu PETRONAS De Rooy IVECO už osm let v řadě, zajišťovala vítězné posádce závodu Africa Eco Race vozidla, motory i náhradní díly. Svou spolehlivostí vozidla IVECO proslula právě na této extrémní akci, při které jsou všechny součásti našich vozidel podrobovány těm nejnáročnějším myslitelným zkouškám. Motory IVECO Cursor 13, kterými jsou osazeny a které speciálně zkonstruovala společnost FPT Industrial, divize pohonů skupiny CNH Industrial, jsou schopny dosáhnout výkonu až 1 000 koní.
V poslední etapě se řidiči utkali v krátké finální svižné pasáži na tradičním posledním úseku kolem Růžového jezera poblíž Dakaru. Davy lidí mohutně povzbuzovaly závodníky a oslavovaly vítěze, kteří stanuli na stupni vítězů na pláži jezera.

Holanďan De Rooy je s rallye nadmíru spokojený: „Užil jsem si překrásné speciální etapy i náročnost závodu. Ostatně, o tom to především je: zase si užít spoustu zábavy. Speciální etapy byly dlouhé, ale dny byly i tak krátké, protože jsme neměli prakticky žádný kontakt. Když se ohlédnu, mám z toho celého vážně skvělý pocit.“

Tři vozidla IVECO Powerstar naplno realizují svůj potenciál v Jižní Americe, kde předvedla vyrovnaný špičkový výkon a umístila se po odpočinkovém dni v nejlepší desítce hned ve dvou etapách. V 7. etapě se ujal vedení Ton Van Genugten a už jej nepustil. Speciální etapu vyhrál s dvouminutovým náskokem nad týmovým kolegou Federicem Villagrou a Artur Ardavičus skončil se ztrátou 18 minut na sedmém místě.

Následná 8. etapa zavedla závodníky na 381 měřených kilometrů, které skončily maratonskou etapou mezi bolivijskými městy Uyuni a Tupiza. Tratě nebyly pro posádky IVECO ve světově nejnáročnější Rallye Raid žádným překvapením: navzdory prudkým lijákům a zatopeným cestám proťala cílovou pásku speciální etapy tři vozidla IVECO Powerstar pod taktovkou řidičů Federica Villagry, Tona Van Genugtena and Artura Ardaviča – a všechna tři v nejlepší desítce.

Federico Villagra i nadále obsazoval přední příčky, když v 7. a 8. etapě proťal cílovou pásku na druhém místě. Argentinec, který jde na vítězství vyrovnaným výkonem, pomalu dotahuje lídra Eduarda Nikolajeva.

Ton Van Genugten navázal na své vítězství v 7. etapě a ve speciální 8. etapě Uyuni–Tupiza skončil 15 minut za lídrem.

Artur Ardavičus také podal vyrovnaný výkon. 7. etapu dokončil na sedmém místě a 8. na devátém, takže v celkové klasifikaci se udržel v nejlepší desítce.

Kvůli nepřízni počasí na jihu Bolívie a na severu Argentiny se pořadatelé rozhodli pro zrušení 9. etapy (Tupiza–Salta).

Na videa z rallye se podívejte zde.

Zdroj: Iveco

Tým PETRONAS De Rooy IVECO. Foto Iveco
IVECO Powerstar. Gerard De Rooy v Africa Eco Race. Foto Iveco