Volvo a NTU testují v Singapuru autonomní elektrické autobusy
Společnost Volvo Buses a Nanyang Technological University (NTU) v Singapuru podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje pro autonomní elektrické autobusy. Foto Volvo
Další
Dva společně vyvinuté autonomní elektrické autobusy dorazí do Singapuru už začátkem roku 2019. Nabíjecí stanice budou založené na rozhraní OppCharge a dodá je společnost ABB.
Pátek, 12. leden 2018, rebus

Společnost Volvo Buses a Nanyang Technological University (NTU) v Singapuru podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje pro autonomní elektrické autobusy. Program je součástí snahy Singapuru o vytvoření nových řešení pro udržitelnou veřejnou dopravu budoucnosti.

Singapur a jeho Úřad pro pozemní dopravu (Land Transport Authority, LTA) jsou známé pro své zaměření na veřejnou dopravu a rozvoj autonomních vozidel ve snaze vytvořit udržitelné městské prostředí. Singapur oznámil, že samořiditelné autobusy budou nasazeny do několika oblastí země do roku 2022.

Pro společnost Volvo to bude první autonomní projekt ve veřejné dopravě. V oblastech hornictví, sběru odpadu nebo zemědělství již autonomní technologii ukázala.

"Vidíme rychle rostoucí zájem o autonomní i elektrická vozidla ve městech po celém světě. Spolu s NTU, jednou z předních světových technologických univerzit, máme  možnost testovat různá řešení v reálných podmínkách ve velkém městě, které má vysoké ambice ve veřejné dopravě. Singapur a NTU považujeme za vynikající partnery s kompletními možnostmi výzkumu, vývoje a implementace nových řešení. Technologie vyvinutá v Singapuru může přispět k budoucím autonomním aplikacím společnosti Volvo Buses." řekl Håkan Agnevall, prezident Volvo Buses.

Základem programu jsou dva elektrické 12-metrové autobusy Volvo 7900 Electric stejného typu, které dnes společnost Volvo Buses dodává. Volvo a NTU vybudují autonomní řízení na platformě Volvo.

Jeden z autonomních elektrických autobusů v programu bude používán v Singapurském moderním novém testovacím středisku pro autonomní vozidla CETRAN (Centre of Excellence for Testing and Research of Autonomous Vehicles), které bylo otevřeno v listopadu 2017. Zde výzkumní pracovníci NTU budou v uzavřeném prostoru testovat nové funkce a analyzovat, jak autobus komunikuje s ostatními účastníky silničního provozu v různých podmínkách.

Druhý autobus bude testován v autobusovém depu ve spolupráci s provozovatelem veřejné dopravy SMRT. Cílem je, aby budoucí autonomní autobusy mohly nabíjet své baterie, projíždět depem do myčky a parkovat - zcela autonomně.

Program spolupráce mezi Volvo Buses a NTU už probíhá a bude trvat dva roky. Společně vyvinuté autonomní elektrické autobusy dorazí do Singapuru začátkem roku 2019.

Stanice rychlého nabíjení založené na rozhraní OppCharge dodá společnost ABB. Obchodní ředitel ABB pro nabíjení elektrických vozidel Frank Mühlon komentuje tuto iniciativu: "Nanyang Technological University odhaduje, že elektromobily by mohly do roku 2050 tvořit až 50% singapurské motorové populace. ABB je již dlouho na předním místě v rozvoji ekologických řešení a jsme hrdí na to, že pomáháme tuto vizi uskutečnit.

Společnost Volvo Buses je jedním z předních světových výrobců elektrifikovaných autobusů. Dosud prodalo více než 3800 hybridních autobusů, elektrických hybridních autobusů a plně elektrických autobusů.

Autonomní Volvo 7900 Electric

• Celoelektrický, dvounápravový městský autobus o délce 12 metrů s nízkou podlahou. Tichý provoz bez emisí a o 80 % nižší spotřeba energie ve srovnání s příslušným dieselovým autobusem.

• Autobusy budou vybaveny systémem GPS spolu se systémem LIDAR založeným na laserové technologii pro sledování, určení polohy a snímání oblasti kolem vozidla, automatickou regulací řízení, řazení a rychlosti.

Volvo Buses dodá do Singapuru v průběhu roku 2018 i padesát hybridních autobusů Volvo 7900.

Zdroj: Volvo Buses

Dohoda o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje pro autonomní elektrické autobusy byla podepsána 11. ledna. Foto Volvo
Společnost Volvo testuje autonomní elektrické autobusy ve zkušebním středisku CETRAN v Singapuru. Foto Volvo