Doporučujeme: Odpoledne s autonomním minibusem v Bad Birnbachu
Projekt autonomních minibusů je součástí nového produktu Deutsche Bahn pod názvem „ioki“ zaměřeného na mobilitu na vyžádání. Foto Smartcityvpraxi.cz
Další
Projekt autonomních minibusů je součástí produktu Deutsche Bahn pod názvem „ioki“ zaměřeného na mobilitu na vyžádání. Cílem je získat zkušenosti od cestujících a seznámit se s novou technologií.
Čtvrtek, 11. leden 2018, rebus

Projekt realizují německé železnice Deutsche Bahn (DB) ve spolupráci s okresem Rottal-Inn, městem Bad Birnbach, výzkumným a zkušebním ústavem TÜV Süd a dodavatelem vozidel EasyMile. Provoz je veden jako oficiální linka veřejné dopravy. Jejím provozovatelem je Regionalbus Ostbayern GmbH, který je (podobně jako například známý dopravce Arriva), členem skupiny DB. Přeprava je pro cestující zdarma.

Nyní, v první fázi projektu, jezdí minibus v centrální části lázní po 660 m dlouhé trase (v jednom směru, čili 1320 m plný oběh). Cílem je prověřit všechny funkce autonomního provozu na malém vzorku velmi rozmanitých provozních podmínek a v situaci, kdy případné zpoždění nebo vynechání spoje neznamená pro cestující vážný problém.

Ve druhé fázi, která bude zahájena v březnu 2018, přibude druhý minibus a zároveň bude trasa prodloužena o 1,4 km k nádraží. Oběhy minibusů budou synchronizovány s jízdním řádem železnic tak, aby autonomní minibus vždy očekával cestující při příjezdu vlaku.

Pro první testovací provoz autonomního minibusu v režii DB padla volba na Bad Birnbach, malé bavorské lázně zaměřené na léčbu pohybového ústrojí, a tedy plné hostů, jimž pohyb dělá problémy. Do Bad Birnbachu lze dojet vlakem, ale nádraží je od vlastního lázeňského centra nepříjemně daleko a prozatím zde není kvalitní napojení veřejnou dopravou. Kromě toho se zde střídají hlavní silnice, pěší zóny a zpevněné lázeňské cesty parkem, tedy přesně ta rozmanitost prostředí, potřebná pro testování autonomního provozu.

Zajímavou reportáž Jakuba Slavíka o vlastních zkušenostech s autonomním minibusem v lázních Bad Birnbach v jihovýchodním Dolnobavorsku si přečtěte na webu portálu Smartcityvpraxi.cz.

V první fázi projektu jezdí minibus v centrální části lázní po 660 m dlouhé trase. Foto Smartcityvpraxi.cz
Provoz je veden jako oficiální linka veřejné dopravy. Jejím provozovatelem je Regionalbus Ostbayern GmbH, který je členem skupiny DB. Foto Smartcityvpraxi.cz
Minibus je doprovázen průvodcem. Foto Smartcityvpraxi.cz