Arriva pořídila pro MHD v Přerově 11 nových autobusů
Arriva 10. ledna předala do provozu městské dopravy v Přerově jedenáct nových nízkopodlažních autobusů IVECO Crossway. Foto Arriva
Další
Arriva dnes 10. ledna předala do provozu MHD v Přerově jedenáct nových moderních autobusů IVECO Crossway.
Středa, 10. leden 2018, rebus

V nízkopodlažní části mají autobusy sníženou podlahu bez podest, aby se lépe nastupovalo cestujícím s omezenou možností pohybu, starším spoluobčanům nebo maminkám s kočárky. Autobusy jsou vybaveny klimatizací a mají tmavší tónování oken, což lidé ocenění hlavně v horkých letních dnech. Interiér autobusů je v příjemném barevném provedení a zrakově postiženým cestujícím pomohou např. madla ve speciálním odstínu žluté, který je dobře viditelný a autobusy jsou vybaveny speciálním systémem hlášení pro nevidomé.

Arriva tak doplnila vozový park do celkového počtu 22 autobusů. „Původní vozy z roku 2010 jsme dovybavili klimatizací, nechali jsme opravit interiér i exteriér,“ popisuje ředitelka Arriva Morava, Pavla Struhalová. „Stávající autobusy jsou nízkopodlažní a jezdí na CNG, jsou tedy šetrnější k životnímu prostředí,“ doplňuje.

Nové autobusy mají uspořádání sedadel 2 + 1, což usnadňuje průchod vozidlem. Mají prodlouženou okenní část tak, aby cestující, kteří sedí ve snížené části, měli výhled ven a neměli pocit stísněnosti. „Práci řidičům v hustém městském provozu usnadní couvací kamery a parkovacími senzory. K dispozici mají také malou lednicí na nápoje u sedadla řidiče,“ popisuje dále Pavla Struhalová.

Řidič i cestující jistě ocení také výkonné venkovní osvětlení nad všemi dveřmi, které dostatečně nasvítí prostor zastávky. Všechny autobusy splňují normu EURO 6.

Slavnostní předání a křest autobusů Iveco Crossway proběhl 10. ledna v 10 hodin u Městského domu v Přerově za účasti řady hostů.

Úvodního slova a přivítání se ujala předsedkyně představenstva firmy Arriva Morava Pavla Struhalová. Představila nové autobusy a společně s primátorem města Vladimírem Puchalským nové vozy pokřtili.

Za účelem prezentace vozů Iveco byly vybrané dva vozy – Iveco Crossway LE 12M City (05, 1TI 2905) a Iveco Crossway LE 12M City (19, 1TI 2919).
Autobusy Iveco pro MHD Přerov jsou vybavené dvěma různými převodovkami. Vozy s evidenčními čísly 05 – 06 a 14 – 16 mají převodovku automatickou, vozy s evidenčními čísly 17 – 22 mají převodovku manuální. Absence podest v přední části umožnila umístit do vozidla 9 bezbariérových míst k sezení.  Další odlišností je i zasklení vozidel – v přední části jsou okna řešená jako snížená. Jde o pozitivum, protože do vozů tak bude proudit více denního světla, ale i zlepší výhled vozíčkářům a nejmenším cestujícím MHD. Tónování skel je tmavé, což se pozitivně projeví v účinnosti klimatizace, kterou autobusy mají. Přerovské autobusy jsou vybaveny kamerou na parkování, couvacími senzory, venkovním osvětlením u všech dveří, zařízením pro nevidomé, LCD informačními panely.  Cena jednoho vozu byla cca. 5 000 000,- bez DPH. Autobusy plní přísné emisní limity a jsou tak pro životní prostředí ve městě přínosem.

Zdroj: Arriva, slavnostní předání autobusů zdokumentoval Tomáš Ertl

Nové autobusy mají prodlouženou okenní část tak, aby cestující, kteří sedí ve snížené části, měli výhled ven. Foto Arriva
Interiér autobusů je v příjemném barevném provedení a zrakově postiženým cestujícím pomohou např. madla ve speciálním odstínu žluté. Foto Arriva
Autobusy Arrivy by měly jezdit v Přerově 10 let. Foto Tomáš Ertl
Pro prezentaci vozů Iveco byly vybrané dva vozy – Iveco Crossway LE 12M City (05, 1TI 2905) a Iveco Crossway LE 12M City (19, 1TI 2919). Foto Tomáš Ertl
Slavnostního předání autobusů Iveco Crossway se u Městského domu v Přerově zúčastnila řada hostů. Foto Tomáš Ertl
Úvodní slovo předsedkyně představenstva Arrivy Morava Pavly Struhalové. Foto Tomáš Ertl
Jeden z vozů Iveco Crrosway. Foto Tomáš Ertl
Jeden z vozů Iveco Crrosway. Foto Tomáš Ertl
Hosté si mohli prohlédnout vybavení dvou vozidel Arrivy. Foto Tomáš Ertl
V přední části vozidel jsou snížená okna. Tónování skel je tmavé. Foto Tomáš Ertl