Důchodci a studenti pojedou ve vlacích bezplatně
Vláda slíbila důchodcům a studentům ve vlacích jízdné zdarma. Foto MD
Nová vláda 8. ledna schválila jízdné zdarma pro důchodce starší 65 let a žáky a studenty do 26 let. Realitou bude i "národní tarif". Do roku 2021 plánuje zprovoznit 210 kilometrů dálnic.
Pondělí, 08. leden 2018, rebus

„Senioři a studenti si zaslouží dopravu vlakem zdarma, proto jsme do finálního znění programového prohlášení vlády tenhle náš návrh napsali. Máme tu režijní jízdné pro zaměstnance drah, pro seniory a bývalé zaměstnance. To nám vždy bránilo v soutěžení a otevření trhu na železnici,“ řekl po mimořádném jednání vlády ministr dopravy Dan Ťok. Podle ministra tuto problematiku bylo nutné dlouhodobě vyřešit. „Předpokládáme, že bude nějaký seniorpas nebo průkaz pro studenty, který by byl zpoplatněný a na základě kterého by mohli jezdit důchodci nad 65 let a studenti do 26 let bezplatně,“ dodal ministr.

Podle konečného znění programového prohlášení má Babišova vláda „přijmout rozhodnutí, které za stanovených podmínek umožní bezplatné užívání osobní železniční dopravy pro důchodce starší 65 let, žáky a studenty do dovršení věku 26 let“. Přesná podoba jízdného zdarma, a s tím spojené náklady pro stát, vyplynou až z nastavení podmínek. Důležitá bude například výše základního pasu pro seniory a studenty a další parametry, o kterých se povede debata.

V rámci veřejné dopravy vznikne „národní tarif“. Cestující si na nádraží koupí jízdenku a může nastoupit do prvního vlaku, který jede jeho směrem. Bez ohledu na to, jaké dopravní společnosti vlak patří. Uvádí programové prohlášení.

Mezi priority vlády patří podle finálního znění programového prohlášení také zintenzivnění výstavby dálnic na všech hlavních trasách, konkrétně na D1, D3, D4, D6, D7, D11, D35, D48, D49, D52, D55. Vláda také chce dokončit kompletní modernizaci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem.

„Do roku 2021 zprovozníme 210 kilometrů dálnic, z toho 110 kilometrů dálnic nových a 100 kilometrů modernizované D1. Do roku 2021 rozestavíme dalších 180 km dálnic,“ uvádí vláda v programovém prohlášení.

Podle informací ČT každý třetí občan pojede zdarma a bude nás to stát asi miliardu korun.