ADL slaví 10 000 autobusový milník s Enviro400
Značka Enviro400 přispěla v posledních dvaceti letech ke změně v autobusovém průmyslu ve Velké Británii se svými dvoupodlažními a snadno přístupnými autobusy.
Čtvrtek, 14. prosinec 2017, rebus

Společnost Alexander Dennis Limited (ADL) oslavila významný milník při vyjetí svého desetitisícího dvounápravového nízkopodlažního dvoupodlažního autobusu. Značka Enviro400 je symbolem toho, jak ADL za poslední dvě desetiletí ovlivnila postupnou změnu autobusového průmyslu ve Velké Británii.

Luxusní Enviro400 s 78 místy se připojilo k  flotile společnosti ADL jako pokračování vývoje double-deckerů pro poskytování špičkových služeb v hromadné dopravě. Dodává se s koženými sedadly, podlahami s dřevěným efektem, bezpečnostními pásy, Wi-Fi, USB nabíjecími body, držáky mobilních telefonů, střešními okny a moderními informačními a odbavovacími systémy.

Milníkové číslo 10 000 dvounápravových nízkopodlažních patrových autobusů zahrnuje i předchůdce současných nízkopodlažních vozidel. Podvozek Dennis Trident 2 byl představen v roce 1997 a spolu s autobusem Midi Dart SLF (Super Low Floor) vyvolal revoluci v autobusovém průmyslu ve Velké Británii. Jejich zaměření na snadný nástup a výstup  zpřístupnilo veřejnou dopravu uživatelům invalidních vozíků, cestujícím s omezenou pohyblivostí a rodičům s dětmi v kočárcích. V roce 2005 společnost ADL převedla dvoupodlažní technologii na novou úroveň a uvedla do provozu kompletní vozidlo Enviro400. Mělo okamžitý úspěch a stalo se nejprodávanějším autobusem ve Velké Británii po více než deset let.

Od startu Enviro400 v roce 2005 proběhlo už několik milníků. Facelift v roce 2009, hlavní změna modelu v roce 2014 a zavedení verze City v říjnu 2015. K dispozici byl postupně jako nízkoemisní dieselový, hybridní a plynový.

Vozidlo bylo navrženo jako integrální a úspěch mělo převážně jako takové, bylo ale postaveno i na podvozcích Volvo a Scania. Ačkoli bylo určené hlavně pro britský trh, má úspěch i v Hong Kongu a New Yorku.

Zdroj: ADL