V Novém Jičíně s Arrivou a elektrobusy SOR
První slavnostní jízdy 5. prosince s Mikulášem, čerty a andělem. Foto Arriva
Další
Město Nový Jičín se stalo dalším městem v Moravskoslezském kraji s ekologickou MHD. Arriva Morava získala smlouvu na deset let.
Úterý, 12. prosinec 2017, rebus

První slavnostní mikulášské jízdy proběhly 5. prosince, kdy město Nový Jičín uvedlo 3 nové elektrobusy SOR  EBN 9,5 společnosti Arriva Morava do provozu. Arriva ve městě od 10. prosince zajišťuje městskou hromadnou dopravu. Smlouvu má uzavřenu na 10 let.

Nový Jičín se tak stal dalším městem v Moravskoslezském kraji, kde budou  MHD zajišťovat ekologické elektrobusy.

„Pořídili jsme elektrobusy, které jsou plně klimatizované, jsou vybaveny LCD monitorem, bankovní čtečkou pro bezkontaktní odbavení cestujících prostřednictvím platební karty, USB zásuvkami pro dobíjení mobilních telefonů,“ přibližuje Pavla Struhalová, ředitelka Arriva Morava. „Elektrobusy jsou nízkopodlažní a vybaveny sklopnou plošinou, aby se lépe nastupovalo cestujícím s omezenou schopností pohybu, maminkám s kočárky a jsou také vybaveny povelovou soupravou pro nevidomé,“ pokračuje Pavla Struhalová.

Povelová souprava pro nevidomé je připojena k řídící jednotce vozidel a obsahuje venkovní a vnitřní hlásič. Venkovní hlásič je umístěn zpravidla u prvních dveří vozidla. Po aktivaci nevidomou osobou jí sdělí číslo linky a směr jízdy vozidla. Vnitřní majáček je umístěn na stanovišti řidiče. Obsahuje signál, či informaci, kterou je možné jej upozornit na náš úmysl nastoupit a zároveň si vyžádat centrální otevření dveří, abychom nemuseli na vozidle hledat příslušné tlačítko. Signál je pro kontrolu vysílán také do externího hlásiče.  Komfort cestujícím nabízí i interiér autobusů, který je laděn do přírodních barev, podlaha imitující  dřevo ladí se sedadly v  zelené barvě. Potah má navíc antibakteriální úpravu.

„MHD je zapojena do Integrovaného dopravního systému  Moravskoslezského kraje (ODIS), což umožňuje držitelům ODISky s dlouhodobou jízdenkou pro zónu 70 cestovat ve městě a v jeho místních částech nejen linkami MHD, ale i příměstskou dopravou,“ uzavírá Pavla Struhalová. Občanům starším 65 let, město poskytuje dopravu zdarma po dobu 6 let za předpokladu, že si vyřídí průkaz ODIS, jehož pořizovací cena je 130 Kč.

Zdroj: Arriva

První slavnostní jízdy 5. prosince s Mikulášem, čerty a andělem. Foto Arriva
Město Nový Jičín slavnostně uvedlo do provozu 3 nové elektrobusy SOR EBN 9,5 společnosti Arriva Morava. Foto Arriva