Polské Jaworzno posílilo flotilu dalšími elektrobusy
Po zapojení 22 elektrických autobusů Solaris do své flotily má město 40 % vozového parku s nulovými emisemi.
Úterý, 05. prosinec 2017, rebus
První elektrický, zcela bezemisní a tichý Solaris Urbino, byl dodán Městské Dopravní Společnosti (PKM) v Jaworznu na jaře roku 2015. Na základě pozitivních zkušeností se PKM rozhodl elektrické autobusy pořídit a vypsal tendr na 22 bateriově poháněných autobusů. Jeho vítězem byl Solaris.

Dodávka zahrnovala 9 kloubových autobusů Urbino 18, 9 o délce 12 metrů a 4 autobusy MIDI Urbino 8,9. V Jaworznu se tak mohou cestující svézt všemi délkovými modifikacemi elektrobusů od Solarisu.

Všechny nové elektrické autobusy, které jezdí ulicemi v Jaworznu, jsou vybaveny pantografy, baterie tak mohou být nabíjeny jak na trati, tak v depu. Jako standard mají vozidla také konektor pro dobíjení baterií přes noc z nabíjecí stanice v depu. Každý autobus má klimatizovaný prostor pro cestující i řidiče a  LED osvětlení. Autobusy jsou vybaveny moderním informačním systémem pro cestující, včetně zobrazování příjezdů a odjezdů ze zastávky v reálném čase, porty USB pro nabíjení mobilních zařízení, rampami pro invalidní vozíky a speciálními prostory pro zdravotně postižené.

Ve skupině dodávaných autobusů je nejnovější model produktového portfolia společnosti - nový elektrický Solaris Urbino 18 - kloubový bateriový autobus nejnovější generace. Poprvé se představil veřejnosti na veletrhu Busworld v Kortrijku v říjnu letošního roku. Jaworzno se stalo po Krakově dalším městem, kde bude tento model jezdit. Kloubové autobusy jsou vybaveny centrálním trakčním motorem s výkonem 240 kW a trakčními bateriemi o celkové kapacitě 240 kWh. Použití nabíjecích stanic v depech a pantografů instalovaných po celém městě umožňuje neomezenou provozuschopnost elektrických autobusů v Jaworzně.

Nové autobusy Solaris Urbino 12 byly dodány ve dvou verzích: s dvěma dveřmi (6 vozidel) a třemi dveřmi (3 vozy). Každý 12 metrů dlouhý autobus má kapacitu 75 cestujících. Tento model elektrického autobusu byl vybrán jako "Bus of the Year" v soutěži o nejlepší městský autobus roku 2017.

Nejmenšími modely elektrických autobusů jsou čtyři Urbino 8,9 LE electric vybavené trakčním motorem s výkonem 160 kW a bateriemi o výkonu 160 kWh. V něm může cestovat až 47 osob, z toho 19 sedících cestujících.

PKM Jaworzno plánuje do roku 2020 provozovat 43 vozidel s nulovými emisemi.Zdroj: Solaris Bus & Coach