Nové jízdenkové automaty zjednoduší cestu MHD z letiště Václava Havla i z regionu do Prahy
ROPID ve spolupráci s Letištěm Praha a Dopravním podnikem hl. m. Prahy instalovala v prostorách obou terminálů letiště Václava Havla Praha nové jízdenkové automaty. Foto ROPID
Další
Díky nové technice i moderním způsobům placení jízdného by mělo dojít k výraznému zrychlení odbavení a fronty u řidičů autobusů by se měly stát minulostí.
Pátek, 01. prosinec 2017, rebus

ROPID ve spolupráci s Letištěm Praha a Dopravním podnikem hl. m. Prahy instaloval v prostorách obou terminálů letiště Václava Havla Praha nové jízdenkové automaty, které usnadní cestování do centra města veřejnou dopravou.

Tři automaty nahradily stávající jízdenkové automaty, které přijímaly pouze mince. V prostoru letiště Václava Havla Praha je celkem 13 automatů na jízdenky. Všechny akceptují bezkontaktní platební karty, část z nich si poradí i s kontaktními platebními kartami, bankovkami a samozřejmě i mincemi. Prakticky tak odpadá nutnost rozměňovat si drobné nebo kupovat jízdenku až u řidiče, což bylo v minulosti příčinou zdržení některých autobusů na odjezdu z letiště. Část nových automatů je umístěna i v prostorách příletové haly, cestující si tak mohou koupit jízdenku na Pražskou integrovanou dopravu už bezprostředně při svém příletu při čekání na zavazadlo.

Počet odbavených cestujících na Letišti Václava Havla Praha překročil v měsíci říjnu hranici dosud rekordních 13 milionů z minulého roku. Více než 20 % z nich využívá pro cesty z letiště MHD. Nové jízdenkové automaty mají přispět ke zlepšení komfortu, zvláště zahraničním návštěvníkům, kteří na pražském letišti tvoří většinu. Automaty proto komunikují nejen v českém a anglickém jazyce, ale také v němčině a ruštině.

SW pro jízdenkové automaty dodala společnost ČSAD SVT Praha. Cestující si může zcela jednoduše vyhledat optimální spojení s možností zakoupení jízdního dokladu nebo si rovnou jízdenku zakoupit. V rámci dodaného SW jsou implementované následující platební metody - platba bankovkami, mincemi nebo pomocí bankovní karty.

Jízdenkové automaty pro platbu bezkontaktními platebními kartami jsou nově instalovány také na čtyřech přestupních uzlech ve Středočeském kraji, konkrétně v Čelákovicích, Milovicích, Řevnicích a Říčanech. Zejména v regionu si cestující pořizují dražší vícepásmové jízdenky a možnost platby kartou je zde proto velkou pomocí.

Zdroj: ROPID

V prostoru letiště Václava Havla Praha je celkem 13 automatů na jízdenky. Foto ROPID
Všechny nové automaty umí vyhledat dopravní spojení včetně doporučení a zakoupení jízdenky, poskytují podrobné informace o tarifu a zobrazují dopravní schémata. Foto ROPID
Díky nové technice i moderním způsobům placení jízdného by mělo dojít k výraznému zrychlení odbavení a fronty u řidičů autobusů by se měly stát minulostí. Foto ROPID