Vozidla bratislavského dopravního podniku s vybavením od společnosti BUSE
Dopravní podnik Bratislava pořizuje 90 nových autobusů a 18 elektrobusů. Všechny budou vybaveny řídicím a informačním systémem společnosti BUSE.
Pátek, 03. listopad 2017, rebus

V letošním roce dodal Dopravnímu podniku Bratislava (DPB) autobusový výrobce SOR Libchavy nová vozidla SOR NB 12 a SOR NB 18. Všech 60 autobusů je vybaveno moderním řídicím systémem společnosti BUSE (palubní počítač BS 300 a BS 301 s dotykovou obrazovkou), informačním, kamerovým a odbavovacím systémem. Součástí dodávek bylo rovněž automatické počítání cestujících, které poskytuje informace o vytíženosti spojů.
 
Informační systém ve vozech se skládá z vnějších
terčíkových panelů DOT-LED (BS 210), kdy použitá technologie v těchto informačních panelech zajišťuje optimální čitelnost a rovnoměrné zobrazení čísla linky a zobrazovaného textu (název následující zastávky, cílové stanice) při jakýchkoliv světelných podmínkách.

Informační systém je dále doplněn o vnitřní LCD informační panely v oboustranném provedení, které informují cestující nejen o následujících zastávkách, ale rovněž umožňují zobrazení jakýchkoliv reklamních sdělení či videí.

Bezpečnost cestujících a informovanost řidiče o aktuálním dění ve voze zajišťuje kamerový systém skládající se z LCD monitoru kamerového systému, který se nachází v pravé části kabiny řidiče, kdy tento LCD monitor umožňuje náhled a zobrazení záběrů ze 4 IP kamer umístěných ve vozech. Řidič má vedle interiérových kamer rovněž k dispozici kameru umístěnou v přední části vozu, v zadní části vozu (funkce couvací zadní kamery) a po stranách vozu nahrazující funkci bočních zrcátek. LCD monitor kamerového systému signalizuje řidiči diagnostiku stavu jednotlivých kamer tak, aby byla zajištěna maximální bezpečnost při jízdě vozu (zobrazení bezporuchového stavu kamer). Součástí kamerového systému je nahrávací jednotka, prostřednictvím které dochází k uchovávání záznamu ze všech kamer po dobu 14 dnů.

Novinkou dodávaného informačního systému jsou označovače cestovních lístků, jež umožňují platbu bankovní kartou. Ke zvýšenému pohodlí cestujících nově přispívá služba připojení na WI-FI.      

S DPB společnost BUSE spolupracovala už v minulých letech. Kromě vybavení nových autobusů SOR dodá ještě do konce tohoto roku řídicí a informační systém do dalších 30 autobusů DPB od výrobců IVECO a SOLARIS.

Kromě klasických autobusů dodá SOR Libchavy DPB 18 elektrobusů, 16 vozů SOR ENS 12 a 2 vozy SOR EBN 8. Dodávky mají začít už v prosinci tohoto roku a všechna vozidla budou dodána do června roku 2018. Vozidla budou vybavena informačním, komunikačním, odbavovacím, kamerovým systémem a systémem automatického počítání cestujících také od firmy BUSE. Novinkou ve výbavě v elektrobusech pro DP Bratislava je WiFi pro cestující a boční oboustranný panel, který bude zobrazovat aktuální polohu vozidla na mapě. Tuto novinku ocení zejména návštěvníci hlavního města Bratislavy.

O nákupu nových autobusů pro Bratislavu jsme informovali zde.

O nových elektrobusech SOR do DPB na BUSportal.sk

Zdroj: BUSE

Autobusy DPB jsou vybaveny moderním informačním, řídicím, odbavovacím a kamerovým systémem BUSE. Foto BUSE
Autobusy DPB jsou vybaveny moderním informačním, řídicím, odbavovacím a kamerovým systémem BUSE. Foto BUSE
Autobusy DPB jsou vybaveny moderním informačním, řídicím, odbavovacím a kamerovým systémem BUSE. Foto BUSE
Ke zvýšenému pohodlí cestujících přispívá služba připojení na WI-FI v autobusech. Foto BUSE