Legendární tramvaj T3 v nové úpravě Coupé pro speciální příležitosti - Aktualizováno
Skica T3 Coupé. Foto DPP
Další
Tramvaje T3 a Praha k sobě neodmyslitelně patří. Nový koncept výletní tramvaje navazuje na tradici legendárních vozidel. Tramvaj T3 Coupé získala ocenění na letošním 19. ročníku Designbloku.
Čtvrtek, 26. říjen 2017, rebus

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers vytvořil nový koncept výletní tramvaje, který navazuje na tradici legendárních tramvají Tatra T3. Dává ji do nového kontextu, přitom ale respektuje její autentický vzhled. Otevřením zadní části vozu a využitím původních prvků v kombinaci s moderními technologiemi vznikl "oldtime", jenž ukazuje, že i MHD může poskytnout opravdový luxus.

Z původního záměru – vytvořit kabriolet – vzniká nový projekt T3 Coupé. Tato koncepce umožní využívat vůz i v zimním období, kdy je pronájem tramvajových vozů pro různé eventy nejvíce žádaný. Pro příklad jen v roce 2016 realizoval DPP více než 1 800 komerčních jízd.

Tramvaj si zachovává poetiku 60. let a vyjadřuje tak poctu designerovi Františku Kardausovi (1908 – 1986), který byl autorem původní tramvaje Tatry T3. Designéři se nejvíce inspirovali původní T3, ale pro nápady také chodili do starších typů tramvají. Součástí interiéru je i bar, který vychází z tramvaje T1, kde podobný pultík sloužil k prodeji jízdenek. Návrháři nezapomněli ani na původní znehodnocovač jízdenek, jenž bude v tramvaji natrvalo a cestující při každé jízdě dostanou originální T3 Coupé jízdenku. Tramvaj tak nabídne požitek nejen z jízdy po Praze v polootevřeném voze, ale poskytne i zážitek ze stylového interiéru.

Anna Marešová, designérka projektu, o něm říká: „Na této spolupráci mě velmi baví nadšení všech zúčastněných. Kromě toho, že navrhujeme zcela novou konstrukci a nové řešení interiéru i exteriéru, chodíme také do vozoven a hledáme po skladech staré blinkry, reflektory a další prvky z té trojek. Vždycky nad těmito detaily žasnu, jak všechno bylo skvěle vymyšlené, zpracované a dotažené. T3 je prostě legenda a jsem moc ráda, že se mohu na takovém projektu podílet."

Na projektu se bude pracovat déle než rok. Do konce roku 2017 proběhne příprava výrobní dokumentace a od ledna do září 2018 samotná přestavba tramvaje T3.RP na T3 Coupé. Slavnostní představení plánuje DPP na největším veletrhu se zaměřením na kolejovou dopravu InnoTrans Berlin 2018. První jízdy v Praze jsou plánovány na říjen 2018. V kombinaci s nostalgickou linkou č. 23, Mazačkou a plánovaným rozvojem muzejní činnosti se jedná o ideální doplněk do celého konceptu komerčních, historických a nostalgických jízd provozovaných DPP.

Tento projekt má řadu pozitiv nejen z pohledu ekonomického, ale i z pohledu prestiže DPP a jeho opravárenských dílen, které jsou schopny takto komplexní projekt přestavby zvládnout. Opravna tramvají Hostivař zahájila oficiálně provoz 2. ledna 1968 a je jedním z nejmodernějších opravárenských zařízení ve střední Evropě, specializovaným na údržbu, opravy a rekonstrukce tramvajových vozidel a jejich dílů.

"U T3 Coupé se můžeme opřít o bohaté zkušenosti a unikátní know-how našich tramvajových opraven, které potvrzují tradiční českou řemeslnou kvalitu. Jejich prestiž na evropském trhu může i díky této realizaci ještě vzrůst," předpokládá Martin Gillar, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Tímto projektem mohou deklarovat svoji připravenost na realizaci dalších přestaveb pro další zájemce i posílit již známý obraz kvalitního partnera pro renovaci tramvajového parku ostatních evropských měst.

Smyslem projektu je:
• vytvoření výletní tramvaje pro speciální příležitosti,
• unikátní elegantní řešení, které bude respektovat původní tramvaj, protože tramvaje T3 a Praha k sobě neodmyslitelně patří,
• T3 Coupé je T3, ale v soudobém kontextu,
• pocta tramvajím T3,
• prestižní tramvaj pro DPP,
• zvýšení image MHD – exkluzivní produkt – cestujte „First Class“,
• možnost využití pro interní kampaně,
• kultovní tramvaj (naváže na úspěch Mazačky, ale s komerčním potenciálem),
• všestranné využití.

DPP plánuje:
• přestavbu stávajícího vozu při zachování základních nadčasových designových prvků,
• v interiéru využití současných prvků v kombinaci s těmi starými,
• možnost modifikování interiéru dle potřeb klienta,
• luxusní vzhled díky elegantní barevné kombinace a ladným tvarům.

Bude sloužit pro:
• interní reprezentativní účely DPP,
• komerční jízdy,
• zážitkovou turistiku,
• akce spojené se zábavou či edukativním programem,
• pravidelné nasazování na speciální zážitkovou linku.

Aktualizováno 31. října 2017:

DPP ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers zvítězil díky unikátnímu projektu návrhu tramvaje T3 Coupé v kategorii „Speciální cena za mimořádný počin mimo kategorie“ na letošním 19. ročníku Designbloku, mezinárodním festivalu designu a módy. Ceny Designbloku v 11 kategoriích byly předávány v pražském Divadle Na zábradlí.

Instalace neobvyklé expozice na letošním Designbloku budila velkou pozornost hned od svého otevření. Spojení designově propracovaného stánku DPP, historických prvků z tramvaje T3 Coupé a virtuální reality, díky které se mohl každý v připravované tramvaji projet, zaujalo všechny návštěvníky napříč věkovými kategoriemi.

Slavnostní představení speciální tramvaje je naplánováno na veletrh zaměřený na kolejovou dopravu InnoTrans Berlin 2018. V nové tramvaji se zájemci svezou v říjnu příštího roku.

Více informací také zde: https://t3coupe.cz/

Skica T3 Coupé. Foto DPP
Instalace neobvyklé expozice na letošním Designbloku budila velkou pozornost hned od svého otevření. Spojení designově propracovaného stánku DPP, historických prvků z tramvaje T3 Coupé a virtuální reality, díky které se mohl každý v připravované tramvaji projet, zaujalo všechny návštěvníky napříč věkovými kategoriemi. Foto DPP
Instalace neobvyklé expozice na letošním Designbloku budila velkou pozornost hned od svého otevření. Spojení designově propracovaného stánku DPP, historických prvků z tramvaje T3 Coupé a virtuální reality, díky které se mohl každý v připravované tramvaji projet, zaujalo všechny návštěvníky napříč věkovými kategoriemi. Foto DPP