Moderní dopravní terminál v Banské Bystrici s vybavením od české firmy Herman
Hlavní vchod na dopravní terminál v Bánské Bystrici (v pozadí informační panely). Foto Ing. Ivo Herman, CSc.
Další
Kompletní zastávkový informační systém v novém terminálu zrealizovala firma Ing. Ivo Herman, CSc. v září. Dodala 20 kusů LED panelů, 8 kusů LCD panelů a řídicí software Sprinter.
Pondělí, 23. říjen 2017, rebus
Podle primátora města Jána Noska má Banská Bystrica po třiceti letech dopravní terminál, který patří k nejmodernějším na Slovensku. Celý prostor splňuje nejpřísnější kritéria s ohledem na kvalitu, bezpečnost a komfort. Pamatovalo se na lidi s omezenou pohyblivostí i nevidomé. Na nádraží jsou bezbariérová nástupiště a vodicí dlažba pro nevidomé. Prostor autobusového nádraží je monitorován 16 kamerami napojenými na operační středisko městské policie, je vybaveno smart LED osvětlením a lavičkami s integrovanou elektrickou zásuvkou 230 V a dvěma USB vstupy pro připojení mobilních zařízení. Zastávkový systém pro nově vybudovaný terminál  Vlak - Bus dodala společnost Ing. Ivo Herman, CSc. 

Komplexní zastávkový systém v číslech:
 
• 20x informační oboustranný odjezdový panel ELP 225B s prosvětleným číslem nástupiště, pro lepší orientaci cestujících jsou použity 3 různé barvy (modrá, žlutá a červená) navazující na celkové architektonické provedení mobiliáře nástupišť

• 8x  informační LCD 65" v provedení antiglare a antivandal ELP 865A umístěný v místech s velkým pohybem cestujících

• jako novinka nová verze ovládacího SW – SPRINTER TERMINAL. Tento nový SW je určen pro řízení informačních systémů na dopravních terminálech.

Jednotlivé typy dopravy jsou od sebe barevně odlišeny. Každé odjezdové stanoviště má vlastní odjezdový panel s napojením na online zdroj dat s možností zobrazení zpoždění. Barva čísla na panelu odpovídá barvě dalších prvků – lavička, informační sloupky apod. Žlutá stání jsou určena pro dálkovou přepravu (foto č. 1).

Modrá stání jsou určena pro veřejnou regionální dopravu, červená pak pro  MHD v Bánské Bystrici. Přehledová fotografie ukazuje uspořádání LED panelů u jednotlivých nástupišť pro regionální veřejnou dopravu (foto č. 2).

Základem vybavení odjezdových stání je nově navržený oboustranný LED panel ELP 225B. Ten obsahuje samostatné jednotky hodin v bílé barvě s tučným písmem pro lepší čitelnost a odlišení se od odjezdové plochy (žluté LED). Panely jsou připojeny na řídicí server dopravního terminálu pomocí optického připojení a obsahují mediakonventory. Číslo nástupiště je prosvětleno LED diodami na průhledné fólii (foto č. 3).

Součástí dodávky je 8 kusů přehledových LCD panely o velikosti 65" – typ ELP 865E – provedení SLIM. Jsou umístěny na několika místech s velkou koncentrací cestujících – na vchodech či v čekárně. Panely zobrazují v tomto případě nejen odjezdy autobusů, ale i odjezdy vlaků z vedlejšího vlakového nádraží (foto č. 4).

Taktéž čekárna obsahuje přehledové LCD, které si postupně předávají informace, tj.  informace na panelech se přesouvá zprava do leva. LCD jsou tak schopny přehledně zobrazit větší počet odjezdů bez nutnosti jejich „stránkování". Stejná sada panelů je umístěna v 1. patrně nově vybudovaného nákupního centra (foto č. 5).

Celý systém je řízen pomocí nového ovládacího SW – SPRINTER TERMINAL. Jedná se o odnož SW SPRINTER, který původně vznikl pro řízení dopravy v MHD.

Zdroj: Ing. Ivo Herman, CSc.
Foto č. 1. Odjezdová stání pro dálkovou autobusovou dopravu. Foto Ing. Ivo Herman, CSc.
Foto č. 2. Ukázka přehledových stání pro veřejnou linkovou dopravu (modrá stání). Foto Ing. Ivo Herman, CSc.
Foto č. 3. Odjezdový panel ELP 225B. Foto Ing. Ivo Herman, CSc.
Foto č. 4. Informační LCD o velikosti 65. Foto Ing. Ivo Herman, CSc.
Foto č. 5. Vybavení čekárny LCD panely ELP 865E. Foto Ing. Ivo Herman, CSc.