České Budějovice budou mít nové elektrobusy od Škody Electric
ŠKODA PERUN Arrivy Nové Zámky. Foto Škoda Electric
Další
Jedenáct nových elektrobusů délky 9 metrů bude vozit cestující do historického centra města.
Úterý, 26. září 2017, rebus

Elektrobusy ze Škody Electric přispějí k modernizaci dopravy v Českých Budějovicích. Jihočeská metropole získá flotilu moderních ekologických vozidel, jejichž provoz se pozitivně promítne i do ochrany životního prostředí ve městě. Dopravní podnik na pořízení vozidel získal dotaci cca 120 mil. Kč z programu IROP.

"Ekologický provoz bez negativních následků pro ovzduší ve městě – to byl jeden z hlavních důvodů, proč si město a dopravní podnik zvolily jako posilu svého vozového parku právě elektrobusy," říká obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr. 

Elektrobusy budou v jihočeské metropoli sloužit na dvou nových linkách, které povedou z okraje města ze záchytného parkoviště do historického centra Českých Budějovic, které dosud místní dopravní podnik svými vozy neobsluhoval.

Nové 9 metrové elektrobusy pro České Budějovice jsou vůbec nejkratší a nejmenší vozidla, které Škoda Electric vyrobí. "Vozy jsou ale unikátní svým řešením. Elektrobusy se budou pravidelně a krátce nabíjet pantografem přímo ze stávající trolejbusové troleje přibližně každých 50 km. K tomuto účelu jsou vybaveny galvanicky odděleným nabíječem přímo na vozidle," vysvětluje Radek Kapr. 

Dopravní podnik České Budějovice zajišťuje městskou hromadnou dopravu flotilou autobusů a trolejbusů. Na osm trolejbusových linek v pracovní dny při plném provozu vyjíždí 53 vozů.

Pro Škodu není nový kontrakt zdaleka jediným úspěchem na poli elektromobility. Od března letošního roku například slouží v systému hromadné dopravy hned deset vozidel stejného typu v severomoravském Třinci, v tomto případě elektrobusy provozuje společnost Arriva Morava. Jeden pilotní elektrobus dodala Škoda Electric letos také společnosti ARRIVA Nové Zámky na Slovensko. Zájem o elektrobusy roste.

Škoda Electric letos rovněž uzavřela nové zakázky na trolejbusy - do Brna dodá deset moderních trolejbusů Škoda 26Tr za necelých 130 milionů korun, patnáct nových trolejbusů zakoupil Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova a další zakázku získala Škodovka také v Ostravě, kam dodá dvanáct nových moderních nízkopodlažních trolejbusů za více než 160 milionů korun.

Zdroj: Škoda Electric

Elektrobus Arrivy Morava. Foto Škoda Electric