V sobotu 23. září vyjedou v Praze historické vlaky, tramvaje i autobusy
Bude se slavit 25 let železnice v Pražské integrované dopravě. V říjnu 1992 se začaly uznávat kupóny Dopravního podniku v osobních vlacích v Praze.
Čtvrtek, 21. září 2017, rebus

Za 25 let železnice ukázala, že je nepostradatelnou součástí veřejné dopravy v Praze. V roce 1992 svezly regionální vlaky v Praze 78 tisíc cestujících denně, loni to už bylo 120 tisíc cestujících a každým rokem přibývají další,“ říká náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek. „Před 25 lety začali lidé využívat po Praze první vlaky na tehdejší tramvajenky, mohli jste tak cestovat z centra třeba do Hostivaře, Kyjí nebo Chuchle. Od roku 1992 se hrozně moc změnilo. Na pražské integrované jízdné dnes dojedete až do Roudnice nad Labem, Poděbrad nebo Benešova u Prahy, počet spojů, kde ho můžete využívat, je rok od roku vyšší a neustále přidáváme do systému také nové železniční spoje ve spolupráci se Středočeským krajem.“

To potvrzuje i ředitel ROPID Petr Tomčík s tím, že do nového jízdního řádu, který začne platit 10. prosince, přibudou v systému Pražské integrované dopravy ve spolupráci se Středočeským krajem opět další vlaky. „Největší novinkou budou nové noční víkendové rozjezdy kolem půl třetí ráno na všech klíčových linkách z Prahy do Středočeského kraje, více přímých vlaků z Prahy do Mělníka nebo zkrácení intervalů na řadě vlakových linek v regionu,“ říká Tomčík s tím, že počet vlaků vzrostl za posledních 25 let enormně: „V roce 1992 jezdilo v Praze 419 regionálních vlaků, letos jich je 921. Je to obrovský skok.“

V poslední době se do PID zapojují i rychlíky. Od letošního roku je integrována trasa do Nymburka a Poděbrad, Benešova u Prahy nebo Roudnice nad Labem. Od října bude možné využívat rychlíky na tarif PID na tratích z Mladé Boleslavi na Prahu i na Nymburk. Od 10. prosince by se měly do systému zapojit také rychlíky z Prahy přes Kolín do Kutné Hory, z Kolína směrem na Poděbrady a také v úseku Benešov u Prahy – Olbramovice.

Průběh sobotních oslav v Praze:

Sobotní železniční oslavy jsou připraveny pro zájemce o dopravní techniku, laiky i rodiny s dětmi. Každý si tu najde svoje. Centrem oslav bude od 9 do 18 hodin smíchovské nádraží, zpřístupněny budou ale i technické prostory na dalších místech v Praze.

• Pravidelné jízdy nostalgickým vlakem s parní lokomotivou čtyřkolák Českých drah, která letos slouží už stým rokem.
• Jízdy historickým motorovým vozem přezdívaným Hurvínek po smíchovském nádraží i parním vlakem společnosti Zababa do Prokopského údolí.
• Speciální jízdy nejmodernějšími vlaky ČD po pražských železničních spojkách včetně komentované prohlídky odstavného nádraží jih jednotkou InterPater nebo exkurze do vršovického depa ČD moderním motorovým vlakem RegioShark.
• Historická tramvaj bude vozit návštěvníky na mimořádné lince číslo 42 ze zastávky Smíchovské nádraží kolem vršovického nádraží na Kubánské náměstí.
• Historický autobus Ikarus bude jezdit ze Strašnické a Kubánského náměstí do vlakového depa ve Vršovicích. Historický autobus Škoda 706 RO sveze návštěvníky na Smíchově ke Království železnic i do Výtopny Zlíchov.
• Exkurze do dopravní kanceláře na pražském hlavním nádraží v 11:00, 12:45 a 14:00.
• Slavnostní křest CityElefantu v barvách Pražské integrované dopravy v 11 hodin na smíchovském nádraží.

Na smíchovském nádraží bude připravena výstava o historii a budoucnosti Pražské integrované dopravy, promítat se bude speciální klip k výročí 25 let železnice v PID a další krátké filmy. České dráhy zde vystaví železniční vozidla, která si mohou lidé prohlédnout, a budou připraveny také prohlídky modelové železnice nebo jízdy na šlapací drezíně. Program ve stanici zpestří vystoupení rock´n´rollové kapely Crazy Dogs a divadelní vystoupení dětí z Domu dětí a mládeže Prahy 5.

Detailní jízdní řády všech mimořádných vlaků, tramvají a autobusů a další informace najdete na webu Pražské integrované dopravy www.pid.cz.

Doporučujeme
Výstavy a veletrhy