Pozvánka: Dopravní víkend 16. a 17. září
Československý dopravák: Trolejbus ZiU-682V ev. č. 840 ještě v Budapešti. (foto: Zdeněk Sýkora). V sobotu by měl být k vidění na Dni otevřených dveřích v Dopravním podniku města Jihlavy.
Další
Své brány otevře v sobotu 16. září Dopravní podnik hl. m. Prahy a v neděli 17. září Dopravní podnik města Jihlavy.
Čtvrtek, 14. září 2017, rebus

Pod heslem „Nahlédněte nám pod kola“ proběhne Den otevřených dveří Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) v sobotu 17. září. Zájemci navštíví garáže a depa Kačerov a vozovny Pankrác. Depo Kačerov je vůbec nejstarším depem a vozovna Pankrác si letos připomene již 90. výročí od zahájení provozu. Uvidí současnou techniku i historická vozidla, z nichž některá si mohou přímo vyzkoušet. Připraven je i bohatý doprovodný program.

DPP představí vozidla městské hromadné dopravy, vnitropodnikové dopravy i dopravních cest. Z historických vozidel například tramvajová souprava č. 240 a č. 628, tramvaj T3 č. 6102 nebo autobus Škoda 706 RTO a mnohá dalších. Zájemci se budou moci nostalgicky rozloučit s autobusem typu C 934, ev. č. 5973, který si prohlédnou v areálu garáže i stanice metra Kačerov, popřípadě se jím mohou svézt. Také vybraná historická vozidla metra a tramvají budou nasazena na přepravu návštěvníků.

V depu Kačerov se mohou návštěvníci těšit na prezentaci Hasičského záchranného sboru včetně techniky, například těžký technický automobil pro zásahy u dopravních nehod, živelných pohrom, technologických a ropných havárií. V areálu depa Kačerov nabídnou zajímavé informace mj. i infostánky, zabývající se životním prostředím. V garáži Kačerov bude například připravena ukázka řídicího systému AUDIS. Ve vozovně Pankrác lze zhlédnout, jak se myje tramvaj – první mytí začíná v hale v 10.30 a následně pak každou hodinu až do 15.30. Ve všech areálech bude možné zakoupit občerstvení.

Kompletní program naleznete zde. http://www.dpp.cz/dod/  

Dopravní podnik města Jihlavy (DPJ) otevírá brány svého areálu v Brtnické ulici v neděli 17. září. Kromě technického zázemí budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout si zástupce všech typů trolejbusů a autobusů, které zajišťují provoz MHD v Jihlavě. Dále zde budou k vidění speciální vozidla sloužící k údržbě trolejového vedení a odtahům autobusů a trolejbusů. K vidění budou i retrovozidla, která dříve zajišťovala provoz veřejné dopravy. Letošní den otevřených dveří je tematicky laděn k ukončení provozu legendárních trolejbusů ŠKODA 9 Tr, maďarských kloubových autobusů Ikarus a "hranatých" autobusů Karosa řady 700. Vozidla těchto typů totiž v Jihlavě dojezdila přesně před 20  lety, resp. v případě Karos řady 700 před 5 lety.

Do areálu Dopravního podniku se návštěvníci dostanou pomocí tří speciálních nostalgických linek. Jízdné na těchto linkách je zdarma a budou obslouženy historickým trolejbusem ŠKODA 9 Tr, maďarským kloubovým autobusem Ikarus 280 a kloubovým autobusem Karosa B 741. Trasy speciálních linek a jejich jízdní řády jsou k dispozici zde.

Podle Československého dopraváku bude v Jihlavě vidět "první český vůz ZiU-9", tedy zástupce typu, jenž sice není pro naše končiny typický, ale který i přesto ovlivňoval dění ve vývoji trolejbusové dopravy v Československu. Trolejbus je v majetku Občanského sdružení Za záchranu historických trolejbusů a autobusů, které vozidlo odkoupilo z Budapešti.

Obě akce jsou součástí Evropského týdne mobility.

Doporučujeme
Výstavy a veletrhy