Před 120 lety vznikly Elektrické podniky královského hlavního města Prahy
Zahájení provozu na první trati EP vedoucí od Německého divadla kolem nádraží císaře Františka Josefa (dnes Hlavní nádraží), Karlovou (Seifertovou) třídou, Táboritskou, Domažlickou (Jičínskou) ulicí až na Floru. Foto archiv DPP
1. září 1897 vznikl předchůdce dnešního Dopravního podniku hl. m. Prahy. Elektriky brázdily ulice Prahy už v roce 1891.
Čtvrtek, 31. srpen 2017, rebus

Radní města Prahy zřídili k 1. září 1897 Kancelář městských elektrických podniků, v rejstříku byla zapsána pod názvem Elektrické podniky královského hlavního města Prahy (do roku 1899 byl často používán také název Městské elektrické podniky). Kromě provozování městské hromadné dopravy se zabývaly také výrobou a distribucí elektřiny.

Elektriky jezdily v ulicích Prahy už od roku 1891. Jako první vznikla jen kilometr dlouhá Křizíkova dráha, která vedla z Letné do Stromovky. Následovaly linky do Libně, Vysočan, na Vinohrady a mezi Smíchovem a Košířemi.

Hlavním úkolem v prvních letech existence Elektrických podniků bylo soustředění MHD do rukou jednoho městského podniku. Dne 18. září 1897 slavnostně zahájily Elektrické podniky, jejichž je Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) přímým nástupcem, provoz na první trati od Německého divadla kolem nádraží císaře Františka Josefa (dnes Hlavní nádraží), Karlovou (Seifertovou) třídou, Táboritskou, Domažlickou (Jičínskou) ulicí až na Floru. Na obou koncích se trať propojovala s tratí Městské elektrické dráhy Královských Vinohrad, s níž tak vytvořila okružní dráhu Praha – Žižkov – Král. Vinohrady. Ještě do konce roku Elektrické podniky vinohradský dopravní podnik odkoupily a zahájily tak několikaletý proces integrace MHD v pražské aglomeraci.

Současný generální ředitel DPP Martin Gillar při této příležitosti uvedl: „Toto výročí vnímáme především jako oslavu našich zaměstnanců, jejichž úsilí a píle si nesmírně vážíme a díky kterým můžeme slavit toto krásné výročí. Jsem hrdý na to, že jsem součástí společnosti s takovou historií a tradicí. V den výročí proběhne i křest tramvaje, která bude pojmenována pro Františku Pelikánovi, prvním chefinženýrovi Elektrických podniků královského hlavního města Prahy."

Křest tramvaje 15T proběhne v pátek 1. září od 13 hodin v tramvajové smyčce na náměstí OSN ve Vysočanech. U této příležitosti bude pokřtěn i 2. díl Encyklopedie MHD (katalog vozidel).

Více o historii DPP.

Doporučujeme
Výstavy a veletrhy