V Krakově vyjedou další elektrické autobusy Solaris
Solaris Bus & Coach dodá dvacet nových vozidel městskému dopravci MPK S.A. do Krakova. Foto Solaris
Další
Solaris Bus & Coach dodá dvacet nových vozidel městskému dopravci MPK S.A.
Pátek, 11. srpen 2017, rebus
Ve středu 9. srpna prezentoval provozovatel městské dopravy v Krakově (MPK S.A.) 20 nových elektrických autobusů dodaných firmou Solaris Bus & Coach. 17 bezemisních vozidel jsou Urbina 12 a tři jsou nové kloubové autobusy. Jedno z dodaných vozidel je současně patnáctitisícím vyrobeným autobusem polského výrobce z Bolechowo.

Vozidla, která budou brzy vidět v ulicích Krakova, byla vyhodnocena jako nejlepší elektrické městské autobusy v Evropě. Solaris Urbino 12 vyhrál v roce 2017 soutěž "Bus of the Year" (pořádanou od roku 1989 organizací ACE - Association of Commercial Vehicle Editors).

Dodávka 20 nízkopodlažních elektrických autobusů uzavřela první fázi dohody podepsané v dubnu 2016 v rámci projektu "Integrované územní investice" na dodávku 107 moderních a ekologických městských autobusů. Od června 2016 je v ulicích Krakova téměř 200 nových autobusů, včetně elektrických a hybridních. V současné době má Krakov v Polsku největší a v Evropě pátou největší flotilu elektrických autobusů. Nejedná se však o konec nákupů pro příští roky. V červnu letošního roku jsme podepsali dohodu s Národním centrem pro výzkum a vývoj o realizaci programu bez emisí. Tato dohoda nám dává možnost zakoupit 11 autobusů v první fázi projektu a později, v případě úspěšných testů, budeme mít možnost koupit až 150 dalších vozidel. Dodávka autobusů v rámci tohoto programu se uskuteční v letech 2019-2021 - řekl Rafał Świerszyński, generální ředitel MPK Krakov.

Všechny elektrické nízkopodlažní autobusy Solaris pro krakovský MPK S.A. jsou vybaveny klimatizací, automatem na prodej jízdenek (s možností plateb kartami), monitorovacím systémem a moderním a dynamickým informačním systémem pro cestující. Baterie autobusů lze dobíjet pomocí pantografu na střeše nebo pomocí zásuvek v depu.

Bezemisní a extrémně tiché elektrické autobusy mají pro město jako je Krakov velký význam. Přestože elektrická technologie je pořád dražší než tradiční dieselová a vyžaduje určité výdaje pro nabíjecí infrastrukturu, je to investice, která značně snižuje emise výfukových plynů a vytváří podmínky pro zlepšení pohodlí pro obyvatele města - řekl Zbigniew Palenica, zástupce generálního ředitele společnosti Solaris Bus & Coach.

Nové elektrické Solarisy Urbino 12 pro MPK Krakov jsou vybaveny motory s výkonem 160 kW a 160 kWh Solaris High Energy bateriemi. Kloubové Urbina 18 budou poháněna trakčními motory a výkonem 240 kW a energie bude uložena v bateriích Solaris High Energy s výkonem 200 kWh.

Mezi 20 elektrickými autobusy, které byly oficiálně předány MPK Krakov, je jeden velmi unikátní. Je to autobus č. 15 000, který byl vyroben v továrně v Bolechowo u Poznaně.

Když jsme spolu s mým manželem začali podnikat v autobusovém průmyslu v roce 1996, nikdy jsme nečekali, že nastane chvíle, kdy bude jezdit 15 000 autobusů navržených a vyrobených naší společností ve více než 600 městech ve 32 zemích. Děkujeme všem našim úžasným zaměstnancům a zákazníkům, kteří nám dali důvěru - říká Solange Olszewska, zakladatelka a generální ředitelka společnosti Solaris Bus & Coach.

Za zmínku stojí, že Krakov byl první polské město, které zahájilo provoz elektrickými autobusy. Dne 29. dubna 2014 se cestující mohli svézt poprvé bateriovým autobusem z hlavního vlakového nádraží do Prądnik Biały na lince 154. Nyní s dodávkou 20 elektrických autobusů Solaris budou jezdit na linkách 304, 124 a 169.

Kromě nákupu elektrických autobusů investoval MPK Krakov také do nabíjecí infrastruktury.

Zdroj: Solaris Bus & Coach
Předání autobusů v Krakově. Foto Solaris
Nové kloubové autobusy pro Krakov. Foto Solaris
Elektrické autobusy Solaris najely už 3 miliony kilometrů. Foto Solaris