Brusel bude mít první elektrobusy Solaris
Solaris Urbino 8,9 LE pro Brusel. Foto Solaris
Městský dopravní podnik STIB objednal sedm elektrických autobusů Solaris Urbino 8,9 LE. Dodávky jsou plánovány na začátek roku 2018.
Středa, 09. srpen 2017, rebus

Podle objednávky, kterou Solaris Bus & Coach obdržel koncem července, budou autobusy vybaveny trakčními motory s výkonem 160 kW a bateriemi s kapacitou 160 kW od polského výrobce Medcom. Baterie se budou dobíjet ze zásuvky v depu. 

Autobusy polského výrobce z Bolechowa budou jezdit na nové bruselské Citybus lince po centru města. Společnost STIB zakoupila první elektrické autobusy pro účely otestování nových technologií a posouzení úspor.

Solaris Bus & Coach podepsal s belgickým dopravcem smlouvu, která se týká dodávky zatím sedmi bateriových autobusů s délkou 8,9 m. V případě dobrých zkušeností s jejich provozem předpokládá STIB zakoupit další vozidla různých typů. Nepochybně se jedná o uznání a důvěru v polského výrobce a především potvrzení trendu rozvoje elektromobility v evropských městech.

 "Na začátku roku jsme vyhráli výběrové řízení na dodávku 208 hybridních autobusů pro belgického dopravce SRWT TEC Namur ve Valonsku, nyní jsme získali objednávku na elektrické autobusy od dalšího belgického dopravce, kterým je  firma STIB z Bruselu. Je to neobvyklý důvod k hrdosti a radosti, že země Beneluxu oceňuje naši značku. Jsme velmi potěšeni, že naše Solarisy budou jezdit ulicemi hlavního města Evropy," řekl Zbigniew Palenica, viceprezident Solaris Bus & Coach SA.

Autobusy budou v metalízové barvě. Interiér autobusů bude díky sedačkám z eko kůže a podlaze z imtace dřeva velmi elegantní. K bezpečnosti cestujících i řidiče přispěje monitorovací systém a speciálně pro belgického dopravce připravená kabina pro řidiče. Kromě toho bude vozidlo vybaveno elektrickými rampami, které usnadní nástup a výstup z autobusu osobám na vozíčku.

Belgický provozovatel dopravy STIB se zajímá o ekologická a inovativní řešení. Do roku 2030 chce elektrifikovat celou svou flotilu.

Zdroj: Solaris Bus & Coach S.A.