Novinka v Brně: Dopravní podnik vychází vstříc vozíčkářům
Upravený autokar Iveco Magelys. Foto DPMB
Další
Provozuje komfortní zájezdový autobus Iveco Magelys přizpůsobený pro přepravu tělesně postižených.
Pondělí, 31. červenec 2017, rebus

Nízkopodlažní vozy, Senior bus a nově i dálkový autobus pro přepravu vozíčkářů. Dopravní podnik města Brna se snaží ulehčit cestování osobám, které jsou upoutány na kolečkové křeslo nebo mají obtíže s pohybem.

Zájezdový autobus Magelys je novinkou ve vozovém parku brněnského dopravního podniku. Jeho unikátnost spočívá především v tom, že je uzpůsoben pro přepravu až šesti invalidních vozíčkářů. "Tu je možné uskutečnit demontáží několika sedadel a také tím, že je autobus vybaven elektrickou rampou pro nástup a výstup vozíčkářů z úrovně vozovky," popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Nadstandardní je i prostor mezi jednotlivými řadami sedadel, což umožňuje pohodlnou přepravu i tělesně postiženým občanům, kteří by jinak mohli mít problém s cestováním ve stísněných podmínkách. Samozřejmostí autobusu je klimatizace, USB nabíječky, zásuvky a WI-FI připojení. Unikátní je také zasklení vozidla, které umožňuje nadstandardní prosvětlení interiéru.

Dopravní podnik má Magelys do poloviny srpna v zápůjčce a následně si jej bude do konce roku 2018 pronajímat. Pokud se autobus osvědčí a bude dostatečně využívaný, bude uvažovat o jeho odkoupení. 

Ulehčit cestování však mají i jiné služby či vozy. Už před více než rokem zavedl DPMB ve spolupráci s Odborem sociální péče Magistrátu města Brna službu Senior bus. Ta je určena pro držitele průkazů ZTP, ZTP/P a seniory starší 70 let s trvalým bydlištěm ve městě Brně. Službu každý měsíc využije přes 700 cestujících. Dalším ulehčením nejen pro méně pohyblivé, ale i pro cestující s kočárky či malými dětmi jsou nízkopodlažní vozy. Ty tvoří víc než 75 % vozového parku. Cílem dopravního podniku je počet těchto vozů i nadále rozšiřovat.

Zdroj: DPMB

V autokaru je nadstandardní prostor mezi jednotlivými řadami sedadel, několik sedadel lze demontovat a vytvořit prostor až pro šest vozíků. Elektrická rampa usnadní nástup a výstup z úrovně vozovky. Foto DPMB
Upravený autokar Iveco Magelys. Foto DPMB
Upravený autokar Iveco Magelys. Foto DPMB