Švýcarská pošta má po 41 letech opět autobus-kabriolet
Mercedes Sprinter se stahovací střechou jezdí v hornatém největším kantonu Graubünden.
Pátek, 28. červenec 2017, rebus
Symbolem švýcarské důkladnosti a přesnosti nejsou jen hodinky a vlaky, ale třeba i autobusy. Například ty poštovní. Zajíždějí také tam, kam nevedou koleje a nejezdí žádné jiné spoje a současně s cestujícími vozí poštovní zásilky.

Až do druhé poloviny 70. let minulého století byly ve flotile švýcarských Postbusů také „kabriolety“ autobusy, které umožnily turistům kochat se do všech světových stran krásami alpské země. Autobusy se zatahovací plátěnou střechou brázdily švýcarské cesty již od roku 1920 a naposledy vyjely v roce 1976. Teď se na silnice znovu vrátily, i když zatím jen v jednom exempláři. Jedná se o dvacetimístný Mercedes Sprinter, který byl nasazen v červenci v kantonu Graubünden. Přednostně by měl být používán pro turistické skupiny. Ve výbavě kromě stahovací střechy neschází ani lednička na pití a občerstvení.

Graubünden je největší kanton Švýcarska ležící v hornaté jihovýchodní části státu na hranici s Itálií, Rakouskem a Lichtenštejnskem. Díky hlubokým údolím a vysokým horám je řídce osídlen.

„Kabriolet“ je současně symbolem nové spolupráce mezi Postbusy a Švýcarskou federací turistických cest, která zastřešuje celostátní péči o turistické trasy a jejich značení. Postbusy by měly kromě dalších tras vozit turisty právě do míst, kde mohou dál pokračovat pěšky po zajímavých trasách. Pochopitelně i tam, kam jiné spoje nejezdí a pro které jsou Postbusy jako druh veřejné dopravy jediným spojem.
Postbus s otevřenou střechou je zatím prvním exemplářem a podle vyjádření švýcarské pošty o dalších autobusech bez střechy neuvažují. Představitelé kantonu Graubünden oznámili, že pokud by se našlo využití otevřeného poštovního autobusu i pro „konvenční dopravní služby“, nemusel by první vůz zůstat osamocený.