Kavárna POTMĚ s nevidomými kavárníky vyrazila na tour republikou
Prototyp kloubového autobusu SOR Libchavy, na jehož základě vznikly dnešní kloubové autobusy SOR. Prototyp se od výsledného sériově vyráběného autobusu liší. Arriva ho od výrobce koupila a darovala Světlušce. Foto Martin Jandourek
Další
Kloubový nízkopodlažní autobus SOR NB 18 darovala Světlušce Arriva.
Středa, 17. květen 2017, rebus

Mobilní Kavárna POTMĚ, ve které obsluhují nevidomí kavárníci na palubě zatemněného autobusu, zaparkovala na náměstí Míru v Praze v pondělí 15. května. Zdrží se do 17. května a pak se vydá na cestu po regionech.

„Kavárna POTMĚ putuje po Česku již šestým rokem, za tu dobu nevidomí kavárníci obsloužili přes dvacet tisíc hostů. Připojte se k nim také a navštivte na chvíli svět absolutní tmy. Přispějete tím Světlušce a podpoříte lidi s těžkým zrakovým handicapem na cestě k samostatnému životu plnému pestrých aktivit, říká Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, který projekt Kavárny POTMĚ pořádá.

Autobus se zajímavým příběhem předala Světlušce Arriva v roce 2012. Vyrobil ho český výrobce SOR Libchavy, je to prototyp, na kterém testoval celou koncepci kloubových autobusů, které vyvíjel. Na základě výsledků jeho testování pak vznikly dnešní kloubové autobusy SOR, které brázdí Prahu i další česká města. Prototyp se od výsledného sériově vyráběného autobusu liší nejen od pohledu, ale i řadou unikátních dílů. Také právě proto nikdy nebyl určen pro ostrý provoz s cestujícími. Arriva ho od výrobce koupila a před pěti lety ho darovala Světlušce, aby mohla vzniknout pojízdná kavárna POTMĚ.

Za nevšední zážitek a nápoj zaplatíte v Kavárně POTMĚ 140 Kč. V ceně je zahrnut i hrneček se světluščím logem a magnet se světluščím motivem na památku. Na každém stole v Kavárně POTMĚ jsou také pastelky a papír, a tak si mohou malí i velcí návštěvníci něco namalovat. Jak se jim to povedlo, zjistí až zpátky na světle před autobusem, kde čeká na vyzkoušení zvukové a hmatové pexeso, labyrint pro chůzi s bílou holí, nebo člověče nezlob se v úpravě pro nevidomé.   

Výtěžek z projektu putuje na sbírkový projekt Světluška. Z něj bylo jen za rok 2016 rozděleno více než 17 milionů korun na pomoc lidem s těžkým zrakovým postižením. 

Kavárnu POTMĚ na cestě letos můžete potkat:  

15.–17.5. PRAHA / náměstí Míru
26.–28.5. ZLÍN / náměstí Míru
28.–29.6. HRADEC KRÁLOVÉ / Velké náměstí
30.6. PARDUBICE / Masarykovo náměstí
4.–5.7. JIHLAVA / Masarykovo náměstí
16.–17.8. PLZEŇ / náměstí Republiky
19.–20.8. OSEK / ul. Obránců míru
23.–25.8. BRNO / náměstí Svobody
15.–17.9. JIČÍN / Valdštejnovo náměstí
22.–24.9. OSTRAVA / před OC Nová Karolina 

Světluška zve na černočernou kávu také do Kavárny POTMĚ, která vyroste od 5. do 22. června v Praze na náměstí Republiky.

O loňském, pátém ročníku, Kavárny POTMĚ, si můžete přečíst zde

Zdroj: Český rozhlas

Foto David Sedlecký
Slavnostní zahájení letošní tour. Na fotce zleva moderátor Jan Kovařík, Jan Čermák (Arriva), Jana Doleželová (Česká televize), Pavel Zavadil (Herbadent) a Přemysl Filp (ředitel Světlušky). Foto Martin Jandourek.
Foto Martin Jandourek.
Jan Čermák, marketingový manažer ARRIVA TRANSPORT ČR. Foto Martin Jandourek.
Trasa letošní tour. Foto Světluška.