Kloubové elektrické autobusy VDL Citea Electric pro nizozemský Groningen
VDL Citea SLFA Electric s externím designem pro Qbuzz, foto VDL
Další
Společnost Qbuzz je bude provozovat na plně elektrických Q-linkách.
Úterý, 16. květen 2017, rebus

Nizozemská dopravní společnost Qbuzz objednala 10 autobusů VDL Citea SLFA Electric v designu Bus Rapid Transit od společnosti VDL Bus & Coach bv. Tato vozidla budou jezdit na prvních plně elektrických Q-linkách 1 a 11 ve městě Groningen od 11. prosince 2017. Q-linky je autobusová síť vedoucí z okolního regionu do hlavních míst v Groningenu. Groningen je největší město na severu Nizozemska s přibližně 200 tisíci obyvateli. Je významným vzdělávacím centrem s několika vysokými školami, značnou část populace tvoří studenti.
 
Dodané autobusy budou nabíjeny během provozu na základě principu "příležitostné nabíjení". Tím se dostatečně rozšiřuje rozsah autobusů a mohou jezdit na dlouhých linkách Q-link. VDL dodá pro tento účel speciální rychlé nabíjecí stanice, na kterých po ukončení jízdy budou autobusy přes noc dobity v depu společnosti Qbuzz. VDL dodá kompletní systém včetně montáže nabíjecích stanic.

Groningen a sousední provincie Drenthe mají ve spolupráci se společností Qbuzz plán přechodu na udržitelnou autobusou dopravu. Do roku 2030 musí celá flotila autobusů, stejně jako v celém Nizozemsku, mít nulové emise. Jako první krok v tomto přechodu společnost Qbuzz začne poskytovat služby na trati Q-link Green s 10 elektrickými VDL Citeas od 11. prosince 2017. Qbuzz denně přepravuje přibližně 230 000 zákazníků, má 2 400 zaměstnanců, 650 autobusů a 26 tramvají.

Red Dot Award 2017 pro autobus VDL Citea SLFA Electric
VDL Citea SLFA Electric je kloubový autobus o délce 18 metrů s novým futuristickým designem BRT (Bus Rapid Transit). Nedávno byl oceněn Red Dot Award 2017. Cena Red Dot Award je prestižní ocenění za mezinárodní design, kterou každoročně pořádá Design Zentrum Nordrhein Westfalen v německém Essenu. VDL Citea Electric získala ocenění v kategorii produktový design. Porota zvolila tento kloubový elektrický autobus jednomyslně.

Zdroj:  VDL Bus & Coach bv

Groningen, foto Groningenlife
Groningen, foto Groningenlife