E-AUTOBUSY: Program podpory elektrobusů v Německu
Celostátní program "Faktor 100" přijali ministři životního prostředí na podporu nákupu elektrobusů pro veřejnou dopravu.
Pátek, 12. květen 2017, rebus

V Německu začátkem května přijali ministři životního prostředí všech spolkových zemí nový celostátní program na podporu životního prostředí Faktor 100 (100x). Cílem je zavést více elektrických autobusů ve veřejné dopravě. Název vychází z předpokladu, že jeden elektrický autobus může ušetřit emise rovnající se provozu 100 automobilů. Plán předpokládá podporu vlády ve výši 50 mil. eur v roce 2018 a 100 mil. euro v každém následujícím roce. To znamená, že v příštím roce by na německých silnicích mohlo jezdit 250 autobusů s nulovými emisemi. Od roku 2019 pak 500 vozidel ročně.

Sdružení německých dopravních podniků (VDV) vítá tento pokrok ve formě finančních pobídek na nákup ekologických autobusů. Poukazuje ale na to, že je potřeba usilovat o  celoplošné zavádění elektrických autobusů ve veřejné dopravě: „Výrobci musí vyrábět spolehlivé elektrické autobusy a federální vláda i jednotlivé země musí podporovat výstavbu a obnovu infrastruktury. Samotný průmysl musí investovat do testování elektrických autobusů. Pouze spoluprací všech zúčastněných může elektrický autobus ve veřejné dopravě uspět. Program tohoto rozsahu bezpochyby pomůže s nákupem stále ještě velmi drahých elektrických autobusů." řekl Ingo Wortmann, výkonný ředitel mnichovského dopravního podniku a viceprezident VDV.

V Německu již pozitivní příklady existují na úrovni jednotlivých zemí, např. v Dolním Sasku, Severním Porýní-Vestfálsku, Hesensku a Durynsku, kde již elektrobusy provozují.

Zdroj: VDV

VDV-Viceprezident Ingo Wortmann (Foto: VDV)
Doporučujeme
Výstavy a veletrhy