Elektrobusy Solaris do norského Osla
Dva Solarisy Urbino 12 electric posilní největší bezemisní autobusovou flotilu v Norsku.
Pondělí, 10. duben 2017, rebus

Dopravce Unibuss, který patří mezi největší provozovatele autobusové dopravy v zemi, si objednal dvojici elektrobusů Solaris Urbino 12 electric. Jedná se o první elektrobusy, které budou u Unibussu sloužit. Smlouva mezi výrobcem a provozovatelem byla podepsána 30. března. Dodání se očekává na podzim letošního roku.

Dva nové elektrické autobusy  jsou vybaveny elektrickou portálovou nápravou ZF AVE 130. Energii pro její pohon dodává baterie High Power, s kapacitou 75 kWh. Systém nabíjení baterií od společnosti Siemens bude prostřednictvím pantografu. Celý proces nabíjení nebude trvat déle než 8 minut. Solaris už používá podobné řešení pro autobusy stejného typu pro dopravce v Hamburgu.

Unibuss, jako jeden z největších dopravců v Norsku s flotilou téměř 750 vozidel, má ve vozovém parku autobusy s pohonem na bioplyn, bionaftu, hybridní autobusy, ale i vodíkové. Nové Solaris Urbino budou prvními bateriovými autobusy v jeho flotile. Společnost zajišťuje dopravu cestujících ve východní části Norska a zároveň je jednou z nejvýznamnějších dopravních společností v zemi.

Elektrobusy budou nasazeny na linku číslo 74 v norském hlavním městě Oslu. Tato linka spojuje městské části Vika a Mortensrud. Elektrické autobusy Solaris absolvovaly v Oslu v loňském roce testovací jízdy. Cílem bylo získání zkušeností s každodenním provozem bateriových vozů. Oslo je jednou z největších světových metropolí, která silně investuje do podpory elektromobility. V blízké budoucnosti plánuje postupné zavedení elektrických autobusů. Vedení města předpokládá, že do roku 2020 bude provozováno cca 100 takovýchto vozidel, v roce 2025 má být alespoň 60% autobusů veřejné dopravy poháněných elektricky.

Veřejná doprava šetrná k životnímu prostředí byla centrem zájmu Solarisu od samého začátku jeho činnosti. Již v prvních letech své existence firma investovala mnoho prostředků do vývoje e-mobility. Slaris zavádí nové technologie, které se stávají stále ekologičtějšími, počínaje trolejbusy, přes hybridní autobusy, tramvaje a konče elektrickými autobusy. Získání ceny "Bus of the Year 2017", kterou získal nový elektrický autobus Urbino 12 v loňském roce, bylo korunovaným výsledkem těchto snah.

Zdroj: Solaris Bus & Coach

Zleva: Lars-Einar Petterson, PR-Manager, Siemens, Øystein Svendsen, CEO of Unibuss, Sverre Skaar, Managing Director, Solaris Norge AS, při podpisu smlouvy