SMART CITY 2017: Plzeň

Jak chytrá Plzeň bude v roce 2030? Nejen na tuto otázku hledal odpověď již 5. ročník konference 28. března.
Jak chytrá Plzeň bude v roce 2030? Nejen na tuto otázku hledal odpověď již 5. ročník konference 28. března.

Přední odborníci pro SMART CITY a INICIATIVU INDUSTRY 4.0 se setkali se zástupci města, kraje a měst Plzeňského kraje; registrovalo se 166 účastníků.  Organizátor TOP EXPO CZ poskytl v rámci dotovaného programu podpory vzdělávání technických oborů 50 volných vstupů pro studenty ZČU a ti toho plně využili.

Zdůrazněným tématem ročníku byla MODERNÍ DOPRAVA a ČISTÁ MOBILITA, rozvoj Plzně a Plzeňského kraje do roku 2030. Konference proběhla pod laskavou záštitou hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda a primátora statutárního města Plzně Martina Zrzaveckého. Hosty a účastníky konference přivítala jednatelka TOP EXPO CZ,                Ing. Miloslava Veselá, která připomněla již pětiletou historii cyklu Smart City, organizovaného touto společností a představila další připravované akce programu SMART CITY 2017. Zdůraznila roli Plzně jako „Smart metropole“, kde se konference tohoto cyklu konala již pátým rokem. Jménem hostitele hosty přivítal rektor ZČU v Plzni, doc. Dr. RNDr. Miroslav Holeček. V zastoupení pana hejtmana promluvil náměstek Ivo Grüner, jménem Plzně přivítal pan primátor Martin Zrzavecký, který ocenil perfektní organizaci, zajímavý  program a přítomnost mnoha významných osobností oboru.

Účastníky pozdravil také jeden z nejdůležitějších hostů konference Petr Dolínek náměstek pražské primátorky a místopředseda Komise Rady hl. města Prahy pro rozvoj Smart Cities.

Prvnímu bloku předsedal doc. Ing. Jiří Hammerbauer, Ph.D., děkan FEL ZČU v Plzni.

Hlavní přednáškou konference byla prezentace prof. Vladimíra Maříka z CIIRC – ČVUT v Praze, nazvaná Průmysl 4.0 – Výzvy pro dopravu. Posluchači se seznámili s hlavními myšlenkami tzv. 4. průmyslové revoluce a obory či aktivitami, kde může být využita v praxi. Úplné prosíťování všech zmíněných aktivit spojených s průmyslovou výrobou je klíčovou vizí filosofie Společnost 4.0.  
Prof. Dr. Ing. Miroslav Svítek, děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze a prezident CSCC, představil soutěž ČDS STUDENT ve vztahu k Alianci SPOLEČNOST 4.0., která přítomné studenty zaujala a jistě se v soutěži představí svými ročníkovými či diplomovými pracemi.

Ředitel Odboru sektorové expertízy a průmyslové politiky MPO ČR, Ing. Oldřich Macák, prezentoval Národní akční plán ČISTÁ MOBILITA a podporu elektromobility ve městech.

Tématem obchodního ředitele Škoda Electric, Ing. Radka Svobody, byly Dopravní prostředky s alternativními pohony pro veřejnou ekologickou dopravu a paní Tereza Hajná, marketingová ředitelka Škoda Electric, zajistila pro účastníky konference prohlídku elektrobusu před budovou FEL ZČU.

Ing. Miroslav Kuželka ze společnosti ABB představil technologii Průběžného dobíjení elektrobusu na trase – EU standard. Zdůraznil potřebu platformy pro komerční řešení s minimálním zásahem do městské infrastruktury, minimálním vlivem na zavedené jízdní řády a nezávislostí na jednom výrobci elektrobusů, resp. nabíjecí infrastruktury.

Závěrečnou prezentací prvního bloku bylo vystoupení specialisty na inteligentní dopravní systémy společnosti SIEMENS, Ing. Tomáše Růžičky, věnované vlivu moderního způsobu parkování na dopravu ve městě. 

Druhému bloku konference předsedal prof. Dr. Ing. Miroslav Svítek, dr.h.c., děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze a prezident CSCC.

První příspěvek se věnoval Plánu rozvoje dopravní infrastruktury a čisté mobilitě Plzně a přednesl ho Ing. Petr Náhlík, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

Tématu Potřeby obnovy vozového parku měst s důrazem na využití bezemisních vozidel se věnoval Ing. Jan Tichý, Ph.D. z Ústavu logistiky a managementu dopravy FD ČVTU v Praze.

Přímou tematickou návaznost měla přednáška Mgr. Jaroslava Kepky z MŽP ČR, který posluchače seznámil s 13. výzvou MŽP na podporu vozidel s alternativním pohybem.

Ředitel úseku Plzeňské karty, Ing. Martin Chval, prezentoval spolupráci s ČD a křížové nahrávání jízdních dokladů a elektronických peněz.

Tématem přednášky proděkana pro vědu a strategii FEL a ředitele Regionálního inovačního centra elektrotechniky, prof. Ing. Zdeňka Peroutky, Ph.D., bylo Modelování a optimalizace vozidel a linek města Plzně.

Závěr konference patřil problematice Železničních koridorů a významných železničních staveb Plzeňského kraje pro ekologickou dopravu v podání náměstka ředitele pro techniku – oblast Plzeň, SŽDC, Ing. Pavla Paidara.

Všem přednášejícím za kvalitně připravené prezentace i posluchačům za hojnou účast v závěru poděkoval jménem ZČU v Plzni děkan FEL, doc. Ing. Jiří Hammerbauer, Ph.D. a pozval přítomné na 6. ročník akce, který se s největší pravděpodobností  bude konat 13. 3. 2018.

Důkazem toho, že diskutovaná témata byla pro přítomné zajímavá a aktuální byla následná kuloárová diskuze.

Výše zmíněné přednášky si můžete prohlédnout na stránkách konference
http://www.top-expo.cz/smart-city/smart-city-2017/sc-plzen-2017

Zdroj: TOP EXPO CZ


SMART CITY 2017: Plzeň
SMART CITY 2017: Plzeň
SMART CITY 2017: Plzeň
SMART CITY 2017: Plzeň
Škoda Transportation byla hlavním partnerem akce