Město Přerov hledá autobusového dopravce
Jde o zakázku na deset let a maximálně za půl miliardy. Linky vybraného dopravce vyjedou 1.1.2018.
Pondělí, 20. březen 2017, rebus

Nabídková cena a průměrné stáří vozového parku – to budou jedny z nejdůležitějších kritérií při hledání nového autobusového dopravce, který pro Přerov zajistí na deset let provoz autobusové dopravy. Radní města schválili zadávací podmínky ve čtvrtek 16. března, nový dopravce bude znám do konce roku - a do ulic vyjedou jeho autobusy v den, kterým začne letopočet 2018.

Podle primátora města Vladimíra Puchalského jde o největší zakázku, kterou současní radní za období svého působení na radnici vypisují. Její předpokládaná hodnota je 532 milionů korun bez DPH. Magistrát, ale předpokládá, že vysoutěží nižší cenu.  Nejvyšší cena za 1 kilometr je 50 korun. V současné době jezdí dopravce za zhruba 40 korun za kilometr, takže by nemělo jít o nereálný požadavek.

Nový dopravce najezdí po Přerově ročně 818 500 kilometrů. Novinkou oproti předchozí praxi bude to, že autobusy placené městem budou zajíždět i do místních částí Čekyně a Žeravice, které doposud dopravně obsluhují autobusy zajišťované Olomouckým krajem.

Nabídková cena a průměrné stáří vozového parku – to budou jedny z nejdůležitějších kritérií při hledání nového autobusového dopravce, který pro Přerov zajistí na deset let provoz autobusové dopravy.

Do výběrového řízení se může přihlásit dopravce, který má k dispozici 22 autobusů – z toho 3 záložní. Komise jmenovaná radou města bude posuzovat nejen stáří těchto vozů, ale i další parametry (nízkopodlažní autobusy, vybavenost klimatizací, vybavení elektronickým panelem, který zobrazuje informace o trase linky a o reálném čase a zvukový systém pro hlášení zastávek, popřípadě dalších informací).

Radní města věnují právě této zakázce velkou péči a vážnost. V minulých letech totiž Přerov „narazil“ při výběru dopravce, který nesplnil své závazky a dostal do potíží cestující a následně i politiky, kteří museli řešit krizovou situaci. Dopravce, který byl vybrán v roce 2014 a měl jezdit až do roku 2024, se po dvou letech dostal do finančních problémů. Na začátku roku 2016 proto z důvodu jeho platební neschopnosti nevyjely některé spoje. S dopravcem město ukončilo smlouvu a v rekordním čase pěti dnů se podařilo uzavřít smlouvu s Arrivou Morava, která ve městě nyní dopravu zajišťuje.

Zdroj: město Přerov

Autobus SOR BN 12 (4T1 3170) v MHD Přerov, foto Tomáš Ertl
Autobus Karosa B 952.1716E (2T9 2119) v MHD Přerov, foto Tomáš Ertl