První CNG autobusy Scania Citywide LE v provozu v ČR
Dva nové autobusy jsou v provozu na příměstských linkách mezi Ostravou, Havířovem a Orlovou.
Čtvrtek, 12. leden 2017, rebus

Moravskoslezská společnost 3ČSAD rozšířila svůj vozový park o autobusy Scania. Dva nové komfortní a ekologické autobusy Scania Citywide LE na stlačený zemní plyn (CNG) budou obsluhovat příměstské linky mezi Ostravou, Havířovem a Orlovou. Představitelé společnosti autobusy se symbolickým klíčem převzali krátce před Vánocemi v Paskově. V novém roce 2017 už jsou v plném provozu a budou poskytovat detailní srovnávací data v rámci stávající flotily tohoto dopravce.

„Jsme velmi rádi, že obyvatelé Moravskoslezského kraje mají možnost cestovat s našimi moderními autobusy Scania Citywide – jako první v České republice,“ poukázal na prvenství regionu James Armstrong, generální ředitel Scania Czech Republic. „Zároveň jsme vděční za tuto příležitost. Umožňuje prokázat kvality našich produktů a služeb – konkrétně pohodlnost, bezpečnost a spolehlivost pro cestující, ale také vyšší dobu provozuschopnosti, úsporu paliva a lepší komfort pro řidiče, tedy benefity na straně provozovatele, a v neposlední řade – udržitelné řešení s nízkými emisemi pro společnost a životní prostředí. Ve všech těchto oblastech se snažíme maximálně podporovat podnikání našich obchodních partnerů.“

Dvanáctimetrové modely, částečně nízkopodlažní (LE – „low entry“), s 5-válcovým plynovým motorem Scania o výkonu 206 kW při 1900 ot./min., s 6-stupňovou automatickou převodovkou ZF Ecolife, každý pro 39 sedících a 32 stojících pasažérů, mají nejlepší předpoklady tyto ambice naplnit. Samozřejmostí je otočné sedadlo pro řidiče, integrovaná rampa pro invalidní vozík, samostatná klimatizace v prostorech pro cestující a pro řidiče, nebo USB nabíječky pro mobilní zařízení cestujících. Provozovatel veřejné dopravy na severovýchodě země očekává také vyšší životnost a lepší životní cykly autobusů. Zařadila proto autobusy na nejvytíženější linky s největším počtem cestujícich a chce je porovnávat se svými dosavadními vozidly. V současnosti má 370 autobusů, z toho je zhruba 150 plynových.

Spolupráce obou firem, které kladou velký důraz na ekologii, ekonomiku provozu a s tím související co nejmenší dopad na životní prostředí, vznikla na veletrhu CZECHBUS. Zájem o autobusy Scania podpořil i fakt, že patří mezi TOP dodavatele v kamionové dopravě.

Prostorné autobusy Scania Citywide LE, v barvách moravskoslezského dopravce – bílé a zelené – byly dodány včetně šestiletého servisního kontraktu. „Jsme si vědomi, že očekávání zákazníka na provoz těchto nových autobusů jsou vysoká. V kombinaci s vysokou kvalitou našich poprodejních služeb kam patří např. Scania Fleet Management, servisní kontrakty, ale také průběžné školení řidičů s následnými individuálními konzultacemi, věříme, že tato očekávání budou naplněna,“ doplňuje Lukáš Martinů, Bus & Coach Sales Manager Scania Czech Republic.

Autobusy modelové řady Scania Citywide lze vyrobit v různých délkových variantách od 10,9 m do 18,1 m. Nejdelší verzi představuje kloubový autobus. Alternativou částečně nízkopodlažního provedení (LE) nasazeného v Moravskoslezském kraji je verze LF („low floor“ – plně nízkopodlažní). Scania CNG motory patří k nejlepším na trhu a Scania je s nimi velmi úspěšná v tendrech  v západní Evropě. Na výběr jsou také motory spalující všechny dostupné druhy paliv (nafta, bionafta, CNG, ethanol, a také jako hybrid).

Zdroj: Scania