Aplikace „Plánky AMS“ již i v odbavovacím zařízení dopravců
Přihlášení do systému
Další
Řidiči dopravců mají on-line obsazenost z prodejního programu AMSBUS ve svých odbavovacích strojcích.
Úterý, 28. červen 2016, pepvy

Aplikace „Plánky AMS“ již i v odbavovacím zařízení dopravců

Aplikace Plánky AMS, kterou vyvinula společnost ČSAD SVT Praha, slouží primárně pro on-line přístup řidičů k obsazenosti autobusových spojů, uzavírání prodeje a dále i pro odbavení cestujících. Aplikaci dopravcům nabízí společnost ČSAD SVT Praha zdarma v rámci dispečerského řízení vlastních spojů v AMSBUS již od roku 2013. Mezi hlavní cíle aplikace vždy patřilo zrychlení autobusové dopravy, její zefektivnění a zjednodušení práce řidičů a v neposlední řadě možnost pro cestující nakupovat jízdenky „do poslední chvíle“, tedy neuzavírat předčasně předprodej v AMSBUS. Aplikace Plánky AMS tak představuje pohodlnou a jednoduše implementovanou náhradu papírových plánků a seznamu cestujících, ve kterých dosud řidič odškrtával a zaznamenával vše ručně.

Ve spolupráci se společností Mikroelektronika spol. s r.o. byla aplikace Plánky AMS nově implementována i do odbavovacího zařízení USV-E.

Jak aplikace Plánky AMS funguje?

Aplikace Plánky AMS funguje v mobilním telefonu a v odbavovacím zařízení vlastně stejně. Nejprve se musí obsluha přihlásit do systému, díky použitým technologiím je přihlášení velmi rychlé. Řidič vybere z nabídky aktuální spoj a následně může provádět kontrolu cestujících, jak byl zvyklý u papírových plánků. Krása a síla aplikace je tedy samozřejmě v online propojení do databáze a průběžné aktualizace stavu. Aktualizaci údajů v online režimu lze nastavit na automatickou nebo ji může řidič vynutit jednorázově volbou v menu programu. Mezi autobusem a databází jsou poté přenášeny aktuální data nejen o nově prodaných jízdenkách, ale i stav rezervací nebo uvolnění míst, pokud někdo jízdenku vrátí.

Velkou výhodou je především to, že řidič má on-line přehled o obsazenosti autobusu z jednotlivých zastávek, může zablokovat prodej jízdenek při vyprodání kapacity nebo doplňovat seznam o jízdenky prodané přímo ve vozidle. V případě papírových plánků musí zajistit tento přes dispečerský program na Portálu AMSBUS nebo v předprodejní kanceláři, které však mají omezenou otevírací dobu.

K dnešnímu dni používají integrovanou aplikaci Plánky AMS do odbavovacího zařízení USV-E dopravci ČSAD Vsetín a.s. a Autobusy Karlovy Vary, a.s.

Kromě těchto zařízení je propojení prodejů AMSBUS integrováno také ve strojcích Telmax a společnost ČSAD SVT jedná i s dalšími dodavateli odbavovacích zařízení.

„Pro dopravce, cestující a samotného řidiče je důležité snížit stresové situace na minimum. Každý si jistě dokáže představit, v jaké časové tísni se řidič ocitne na zastávce, kde stojí nebo těsně před odjezdem přišlo 20 lidí a on se musí rychle rozhodnout, jaká místa komu prodat s ohledem na délku jeho cesty. Papírové plánky, které řidiči používají, nejsou pro tento účel rozhodně to pravé, a to nás přimělo se na tento problém zaměřit. Dříve jsme používali mobilní Plánky AMS, ale řidič musel být vybaven dalším zařízením, mobilním telefonem, tabletem. Integrací aplikace Plánky AMS do odbavovacího zařízení došlo k zefektivnění práce řidiče při odbavení cestujících a nám jako dopravci to umožnilo začlenit do předprodejního systému AMSBUS další spoje,“ vysvětluje Oldřich Holubář, ředitel společnosti.

Autor Petr Šobora.
Výběr linky a spoje
Informace o kontrolované jízdence
Výběr linky a spoje
Seznam jízdenek
Plánek autobusu
Přehledná sestava o obsazenosti autobusu
Informace o obsazenosti vozidla
Informace o jízdence
Přehled obsazenych jízd