Cestující na Jesenicku mohu nově využívat své bezkontaktní bankovníí karty
Foto Olomoucký kraj
Další
i pro nahrání časových kupónů. MasterCard a Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK) představili technologické novinky v odbavení cestujících na Jesenicku.
Pondělí, 08. únor 2016, dabra
Na 14 autobusových linkách spojujících město Jeseník s přilehlými obcemi je nyní možné nejen ve vozidle platit jednotlivé jízdné bezkontaktní platební kartou, nýbrž si i přiřadit k této kartě časový kupón. Jesenicko je prvním regionem v České republice, kde je podobný způsob odbavení zaváděn. Na projektu dále spolupracují Arriva Morava, Česká spořitelna, Global Payments Europe, Ingenico Group a Telmax, generální dodavatel projektu.

„Moderní technologie jsou stále více součástí našeho každodenního života, a bylo proto nezbytné je integrovat i do dopravy, kam bezpochyby patří. Jedná se prozatím o pilotní část většího projektu, v budoucnu bychom chtěli tímto způsobem zajistit odbavení v celém kraji, a to včetně MHD v jednotlivých městech,“ řekl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje

Elektronické odbavení přináší cestujícím řadu výhod. Navíc mohou vše realizovat se svojí stávající bezkontaktní platební bankovní kartou. Cestující si zaregistruje kartu v kanceláři či na webu dopravce, následně si k registrované kartě přiřadí časový kupón. Nákupy časových kupónů lze rovněž provést v e-shopu nebo v předprodeji v kanceláři. Pro další nákupy kupónů již využívá pouze e-shop dopravce. Návštěva prodejního místa je poté vyžadována pouze při prokazování nároku na slevu, například u žákovských jízdenek. „Rodič tak může ze své karty zaplatit jízdné celé rodině, stačí jen, aby děti měly registrované vlastní platební karty, třeba předplacené, k těmto kartám pak rodič přiřadí časový kupón,“ doplnil Jaroslav Tomík, ředitel KIDSOK.

Češi jsou ve využívání bezkontaktních karet na špičce celosvětově. Díky tokenizaci čísla karty byl vytvořen systém, jenž přináší cestujícím snadné odbavení a zároveň splňuje veškeré požadavky kladené na bezpečnost řešení. Důraz je kladen na jednoduchost, a to jak pro cestující, kteří využijí webový e-shop pro nákup časových kupónů, tak i pro řidiče obsluhujícího odbavující zařízení. Elektronické odbavení cestujícího probíhá řádově v několika sekundách. Při prokazování slevy jízdného se při přiložení karty objeví řidiči na obrazovce fotografie cestujícího, podle které jej autorizuje.

Arriva má na Jesenicku 50 autobusů vybavených terminálem pro platbu kartou. "Je to vůbec první region v zemi, který přešel na tuto novou technologii tak masivně. Před rokem jsme začali nabízet platby kartou na dálkové lince Jeseník – Praha, za tu dobu už je využilo několik tisíc cestujících. Chci, aby se tato technologie dál rozšiřovala, jak jen to půjde – pípnout kartou u řidiče je mnohem snazší než lovit drobné. Platit kartou v autobuse bude brzy běžné stejně jako v supermarketu,“ říká generální ředitel Arriva Daniel Adamka.
Mezi 14 linek, kde můžete nově bezkontaktní kartou platit, patří i páteřní linky Jeseník –Mikulovice - Zlaté hory a Jeseník – Javorník - Bílá Voda. Dále to platí například u spojů do Šumperku, Lipové-lázní, Bělé pod Pradědem či Vidnavy.
Foto Olomoucký kraj
Foto Olomoucký kraj
Daniel Adamka. Foto Olomoucký kraj
Foto Olomoucký kraj
Foto Olomoucký kraj
Foto Olomoucký kraj