Průkazy TP, ZTP a ZTP/P v silniční dopravě v roce 2014
Vzor trvalého průkazu platného od 1.1.2015

Zpracoval Miroslav Klas. Nově: Nové plastové průkazy ZTP budou fyzicky vydávány až od 1. dubna 2015.
Zpracoval Miroslav Klas. Nově: Nové plastové průkazy ZTP budou fyzicky vydávány až od 1. dubna 2015.
Viz Národní rada osob se zdravotním postižením: Informace č.: 95 - 2014 (výměna průkazu OZP)
Pracovníci v silniční veřejné dopravě se často dostávají do kontaktu s držiteli průkazu osoby se zdravotním postižením. Situace ohledně průkazů TP, ZTP a ZTP/P, které se také někdy po staru nazývají průkazy mimořádných výhod, je však již delší dobu poněkud nepřehledná. Níže uvedený text by měl napomoci lepšímu pochopení situace. Nedělá si ambice celou problematiku probrat do všech detailů, pouze laicky přijatelným způsobem popsat věci podstatné.

O vystavení průkazů žádají občané od roku 2012 na příslušných odborech Úřadů práce, který má jejich vydávání a správu v kompetenci. Posudková komise na základě zdravotního stavu žadatele rozhodne o zařazení do příslušné kategorie, včetně časové platnosti omezení, případně o odmítnutí žádosti. Držitel průkazu má následně nárok na mnoho zákonných výhod ze strany státu a dalších subjektů. V článku se budeme zabývat jen těmi, které se dotýkají sféry veřejné dopravy.
Dle zákona existují tři druhy průkazu osoby se zdravotním postižením:
Průkaz TP (těžce postižený)
Průkaz ZTP (zvlášť těžce postižený)
Průkaz ZTP/P (zvlášť těžce postižený s potřebou průvodce)


Osoba, která je držitelem průkazu TP, má nárok na:
  • vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sedění vázáno na zakoupení místenky.


Osoba, která je držitelem průkazu ZTP, má nárok na:
  • vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sedění vázáno na zakoupení místenky
  • bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem) #
  • slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.

Osoba, která je držitelem průkazu ZTP/P, má nárok na:
  • vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sedění vázáno na zakoupení místenky.
  • bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem)
  • slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy #
  • bezplatnou dopravu průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné deprave
  • bezplatnou dopravu vodícího psa, je-li úplně nebo prakticky nevidomá, pokud ji nedoprovází průvodce.
    POZOR – v tomto případě nelze přepravu vodícího psa v dopravním prostředku odmítnout ani jej z přepravy vyloučit.

Ze zákona nevyplývá povinnost dopravce a jeho zaměstnanců odbavit přednostně držitele průkazů tělesně postižených ve frontě u autobusu, na pokladně autobusového nádraží či fyzicky pomáhat při nakládce vozíčkáře nebo jeho zavazadel. Může to však být upraveno interním předpisem dopravce nebo provozovatele nádraží, pomineme-li skutečnost, že by se mělo jednat o projev elementární lidské slušnosti.

U linkových autobusů musí být dopravcem vyhrazeny a označeny pro přepravu osob s omezenou pohyblivostí minimálně dvě sedačky, u vozidel pro MHD by to mělo být minimálně 6 sedaček. V případě potřeby svůj nárok na použití označené sedačky musí cestující doložit průkazem, běžný cestující je povinen místo pak uvolnit. Přeprava vozíčkářů je možná pouze tehdy, pokud to technické provedení vozidla umožňuje.

Další výhody a poskytované služby pro držitele průkazu zdravotně postiženého, mohou pak vycházet z konkrétních komerčních nabídek dopravců a Smluvních přepravních podmínek.
Aktuální přehled typů průkazů zdravotně postižených (2014)
V současné době užívají osoby se zdravotním postižením průkazy vydané podle různých starších právních předpisů - vyhlášek. Jejich platnost není ze zákona podmíněna zároveň předložením průkazu totožnosti, jak se někdy uvádí. Nicméně v případě pochybnosti o pravosti průkazu TP, ZTP či ZTP/P, má pověřená osoba dopravce nárok si jeho předložení vyžádat.
  • Průkazy vydané před 1. lednem 2012, (kartónový průkaz o velikosti 75*105 mm, který vydával ještě sociální odbor obecního úřadů)
  • Tzv. „dočasné“ průkazy vydané Úřadem práce v letech 2012 až 2014 (zalaminovaná papírová kartička s minimem ochranných prvků o velikosti 54 x 86 mm).

Vzor průkazu osoby se zdravotním postižením, podle kterého jsou tyto průkazy vydávány v současné době (do konce roku 2014), je stanoven ve vyhlášce č. 388/2011 Sb.

POZOR - všechny tyto průkazy jsou platné maximálně do 31. prosince 2015! Průkazy ZTP a ZTP/P v podobě dříve vydávaných čipových sKaret (od roku 2012), jsou v současnosti již neplatné v souvislosti se zastavením projektu! Jejich držitelům byly vystaveny náhradní „dočasné“ průkazy v souladu s výše uvedeným předpisem. Oprávnění prodlužovat platnost nejstarších kartonových průkazek měl po 1.1.2012 již pouze příslušný Úřad práce.
NOVINKA
Podoba nových „definitivních“ průkazů zdravotně postižených, které by postupně měly nahradit výše uvedené typy, je stanovena vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí č. 116/2014 Sb. Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2015.

Průkaz bude nově vydáván jako polykarbonátová karta o rozměrech 54 x 86 mm s barevným potiskem. Na přední straně průkazu jsou uvedeny tyto údaje:
a) označení druhu průkazu (TP, ZTP nebo ZTP/P), popřípadě doplněné o symbol označení osoby s úplnou nebo praktickou hluchotou nebo osoby hluchoslepé anebo osoby úplně nebo prakticky nevidomé,
b) jméno, popřípadě jména a příjmení držitele průkazu,
c) rodné číslo držitele průkazu nebo datum narození, jestliže mu rodné číslo nebylo přiděleno,
d) doba platnosti průkazu,
e) fotografie držitele průkazu pasového formátu
f) číslo průkazu.

Na zadní straně průkazu jsou uvedeny tyto údaje:

a) označení krajské pobočky Úřadu práce, která průkaz vydala,
b) datum vydání průkazu ve formátu den, měsíc, rok,
c) podpis držitele průkazu; jestliže podpis nebyl podle § 34a odst. 1 písm. d) zákona vyžádán, je místo podpisu uvedeno „Podpis nebyl vyžádán.“.
Padělání a zneužívání průkazu zdravotně postiženého
Je zjevné, že držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají ve veřejné dopravě výrazné ekonomické výhody, což bohužel vede také k častým snahám tyto průkazy zneužívat. Především to může být pozměněním údajů – prodloužením platnosti, přepisováním údajů nebo neoprávněným používáním druhou osobou. Týká se to především nejstaršího typu velkých kartónových průkazek, kde se platnost průkazu uváděla na zadní straně zápisem psacím strojem nebo i ručně. Je nutné zdůraznit, že jakákoliv změna platnosti těchto průkazů musí být zároveň potvrzena kulatým razítkem úřadu a podpisem. Bez tohoto je průkaz neplatný.

Při nákupu jízdních dokladů v pokladnách nebo u řidiče autobusu, by měli držitelé průkaz ZTP a ZTP/P předkládat bez vyzvání. Pokud jsou zjevné pochybnosti o jeho platnosti, prodej zlevněného jízdného dokladu by jim měl být odepřen. Přepravní kontrola ve vozidle (revizor), může prohlásit průkaz zdravotně postiženého za neplatný a majitele pokutovat dle přepravního řádu, případně vyloučit z přepravy. Včetně průvodce držitele průkazu ZTP/P.

Ale to není všechno. Kdo úmyslně zničí, poškodí, pozmění nebo zneužije průkaz osoby se zdravotním postižením, tomu může být za tento přestupek uložena pokuta až do výše 20 000 Kč. V případě zjištění nebo podezření na některou z uvedených skutečností je nutné informovat příslušnou pobočku Úřadu práce, která ověří platnost průkazu, popřípadě na základě tohoto podnětu může zahájit řízení o přestupku. V akutních případech, kdy je průkaz zneužíván neoprávněnou osobou je samozřejmě vhodné přivolat policii. Je nutné ještě upozornit, že u mnoha oprávněných držitelů průkazů nemusí být jejich zdravotní postižení na první pohled zřejmé!

Obecně platí, že průkaz zdravotně postiženého s prošlou platností či nalezený průkaz, je nutné neprodleně odevzdat Úřadu práce, případně opět na policii.
Závěr:
Platný TP, ZTP a ZTP/P průkaz musí mít určité obecné náležitosti: použití příslušného průkazového vzoru s evidenčním číslem, aktuální fotografie držitele, jeho jméno a příjmení, datum narození, údaj o platnosti průkazu, podpis držitele a identifikaci vydavatele. Tyto náležitosti samozřejmě musí být z průkazu jasně patrné, tj. nesmí být nadměrně poškozen.

Pokud není na průkazu uvedeno dřívější datum, platnost všech starších verzí průkazů zdravotně postižených (kartonový, zalaminovaná papírová kartička) končí v každém případě 31.12. 2015.

Od 1.4.2015 budou Úřadem práce vydávány nové polykarbonátové karty, které dosavadní papírové průkazky TP, ZTP a ZTP/P během roku zcela nahradí. Beze sporu jejich technická podoba výrazně omezí možnosti padělání. Jejich maximální platnost pro osoby mladší 18 let je 5 let, u osob starších maximálně 10 let.

Použité předpisy:

zákon o silniční dopravě č.111/1994 Sb.
vyhláška MD o přepravním řádu č. 175/2000 Sb.
zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích
zákon 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením
vyhláška MPSV č. 116/2014 Sb, která mění vyhlášku č. 388/2011 o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením

Miroslav Klas
Autor děkuje za konzultace poskytnuté legislativním odborem Ministerstva práce a sociálních věcí a Miroslavu Valinovi z Plzeňské krajské rady osob se zdravotním postižením.

Průkazy TP, ZTP a ZTP/P v silniční dopravě v roce 2014
Dočasný průkaz. Jeho platnost končí nejpozději 31.12.2015.
Průkazy TP, ZTP a ZTP/P v silniční dopravě v roce 2014
Kartonový průkaz. Jeho platnost končí nejpozději 31.12.2015.