Škoda Electric představuje svůj první bateriový elektrobus
Výrobce podobně jako u hybridu využil opět karoserii Solaris. Foto Škoda Transportation

ve veřejné premiéře 19.9.2013 v Praze na Václavském náměstí v rámci kampaně Týden mobility a následně na veletrhu Czechbus v listopadu na Výstavišti.
ve veřejné premiéře 19.9.2013 v Praze na Václavském náměstí v rámci kampaně Týden mobility a následně na veletrhu Czechbus v listopadu na Výstavišti.
19.9.2013: Premiéra elektrobusu Škoda v karosérii Solaris v obrazech I. Exteriér
Plzeň, 19. 9. 2013 – Plzeňská Škoda Electric vyvinula a vyrobila nový bateriový elektrobus vlastní koncepce. Společnost chce s tímto moderním ekologickým vozidlem navázat na úspěch svých trolejbusů, kterých příští rok vyrobí několik set, a to především pro zahraniční zákazníky. Nové vozidlo se představí ve veřejné premiéře dnes v Praze na Václavském náměstí v rámci kampaně Týden mobility a následně i na veletrhu Czechbus zaměřeném na problematiku silniční hromadné dopravy.

„Ve světě panuje stále větší důraz na omezení negativních vlivů dopravy na životní prostředí. Zejména ve velkých městech se proto hledají ekologicky šetrná řešení a my taková řešení nabízíme. Po trolejbusech, autobusu na vodíkový pohon a hybridních vozidlech přicházíme s vlastním konceptem bateriových elektrobusů,“ říká Jaromír Šilhánek, generální ředitel Škody Electric.

. „Naší snahou je nejen nabídnout samotná vozidla, ale přinášet i komplexní řešení jejich provozu, šité pro každého zákazníka na míru. Takové řešení zahrnuje i infrastrukturu včetně dobíjecích stanic. Na systému dobíjení elektrobusů v zastávkách zatím pracujeme hlavně v rámci vlastního vývoje. Nabízí se ale i možnosti spolupráce s renomovanou společností ABB a využití již otestovaného řešení,“ vysvětluje Karel Majer, ředitel divize Trolejbusy společnosti Škoda Electric.

V současnosti Škodovka pracuje na vývoji dvou základních typů elektrobusů. Jedná se o dvanáctimetrové nízkopodlažní autobusy s výkonem 160kW, jejichž koncepce sleduje poslední technologické trendy a využívá moderní řešení. První typ škodováckého elektrobusu, který se představí již v září, bude mít dojezd kolem 150 kilometrů, a jeho nabíjení se bude odehrávat v depu v nočních hodinách, kdy vůz už nebude v provozu. Výroba druhého typu s průměrným dojezdem do zhruba 30 kilometrů je plánována během příštího roku. Vozidlo bude koncipováno tak, aby baterie bylo možné dobíjet velmi rychle - v řádu minut - na konečných stanicích či na zastávkách. „Oba dva typy elektrobusů mají své výhody – záleží na konkrétních trasách a také na tom, jaký druh napájení vozidel chce zákazník využívat,“ doplňuje Karel Majer.

Škoda Electric se zabývá konceptem ekologických vozidel dlouhodobě. Vedle tradičního vývoje a výroby trolejbusů v posledních několika letech představila veřejnosti vodíkový a následně hybridní autobus. Zkušenosti z náročného vývoje moderních vozidel tohoto typu se zúročily i v konceptu elektrobusů, do jejichž vývoje Škoda investovala několik desítek milionů korun. „Naši inženýři a technici dokončili první prototyp, který můžeme nabídnout ke komerčnímu využití. Vedle nejvyspělejších západních zemí, kde je ekologická doprava stále silněji akcentována, ale vidíme možná odbytiště i ve střední a východní Evropě. Například v rámci České republiky jednáme o provozu nového elektrobusu v Plzni,“ dodává Jaromír Šilhánek.

Z TZ Škoda Transportation