Smart City:  Zahajovací seminář proběhl 25.2.2013 v Plzni

Aktualizováno: Odkaz na prezentace a závěrečnou zprávu pořadatele.
Aktualizováno: Odkaz na prezentace a závěrečnou zprávu pořadatele.
Ke stažení jsou k dispozici tyto prezentace:
• Hammerbauer Jiří: Fakulta elektrotechnická jako vzdělávací a výzkumná instituce
• Holoubek Jiří: Strategická role energetiky pro rozvoj města Plzně z pohledu společnosti Plzeňská teplárenská, a.s.
• Kohout Jiří: Vize Plzně jako vzorového města elektromobility
• Pašek Václav: Role Plzeňské energetiky pro bezpečnost dodávky elektrické energie
• Plocková Irena: 11. ročník soutěže ČEEP, 10. ročník Studentské ceny ENVIROS
• Sobotka Ladislav: Špičkové technologie v kolových a kolejových vozidlech, které přispívají ke snížení energetické náročnosti a představují SMART řešení • Svítek Miroslav: Chytrá města a regiony - inteligentní řízení dopravy
• Vostracký Zdeněk: Elektroenergetika jako strategický systém a vzdělávání
Odkaz na prezentace
Zaverecna_zprava_Smart_City_Plzen_25022013.pdf

Seminář proběhl pod titulkem

Inovace pro efektivní energetiku a dopravu statutárního města Plzně - Akce na podporu projektu Evropské hlavní město kultury, Plzeň 2015


Workshop proběhl v prostorách Fakulty elektrotechnické za špičkové účasti zástupců ZČU, partnerů a podporujících subjektů. Z oblasti politické reprezentace byla potěšitelná aktivní přítomnost senátora Jiřího Bise po celou dobu akce. Workshop s vizí města Plzně s nebývalou koncentrací kvalitních mozků a myšlenek byl prioritně určený plzeňským zastupitelům - účast Petra Runda se omezila na povinné zahájení a usměvavého pana primátora Baxu jsme si promítli. Také jako občanka Plzně to vidím jako selhání magistrátu - i když bude mít následně velmi zajímavé a fundované prezentace k dispozici.

Rut Bízková, v současnosti ředitelka Technologické agentury České repoubliky (TA ČR), přiblížila spolupráci agentury se ZČU. Senátor Jiří Bis mj. zdůraznil problematické budování jakýchkoli nových kapacit v oblasti skladování elektřiny na principu přečerpávání při současné legislativě. Prorektor ZČU pro vědu a výzkum Miroslav Šimandl zdůraznil zaměření v oblasti vývoje kolejových vozidel, udržitelné energetiky a informačních a komunikačních technologií. Děkan FEL Jiří Hammerbauer podrobněji seznámil s historií a současností celé ZČU. Zdeněk Peroutka, proděkan pro vědu a strategii FEL ZČU v Plzni představil Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE) a Centra kompetence ve vztahu k energetice. Emeritní rektor ZČU Zdeněk Vostracký celé odpoledne zajímavě vedl a glosoval.

Myšlenka Smart City má několik složek, proto dopravě byla věnována jen část. Z "nedopravní" tématiky zaujala v době obecného strašení blackoutem konkrétní energetická pozice Plzně. Je jistě potěšitelné, že dva kooperující subjekty Plzeňská teplárenská a Plzeňská energetika mají takové prostředky a kapacity, že v případě zájmu města Plzně a dobudování příslušného systému je možno v oblasti Plzně v případě nouze přejít na ostrovní systém - tedy zabezpečit samostatné napájení Plzně elektrickou energií na dobu dostatečně dlouhou (dny). Unikátností je i existence zdroje pro tříminutový blackstart bez potřeby jakéhokoli napájení (start na stlačený vzduch).

Oblast telematiky a dopravní problematiku aplikovanou v městě budoucnosti představil děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze Miroslav Svítek. Zejména v oblasti "smart" řešení pro individuální dopravu zazněla v diskusi velmi případná připomínka, že jakékoli "smart" řešení může mít problém s úrovní "smart" veřejnosti. Pravdou je, že technologie se vyvíjejí rozhodně rychleji než lidstvo samotné. Nikdo nepochybuje o tom, že při řízení velkých liniových dopravních staveb i v hustém velkoměstském provozu se bez telematických systémů, sledování pohybu vozidel, sběru dat, informační databáze a propojení dispečinků a automatizace výběru scénářů neobejdeme. Cílem tohoto úsilí by mělo být zmenšení dopravního zatížení, snížení dojezdových dob, omezení kolon a minimalizace zastavení a rozjezdů spolu s optimalizací spotřeby vozidel.

Z oblasti dopravy, která byla pro BUSportál hlavním "tahákem", zaujala prezentace Ladislava Sobotky, ředitele pro strategie a technický rozvoj Škody Electric. Z oblasti nekolejových vozidel jsme zachytili informace k elektrobusu Škoda (2011: ŠEL připravuje sériový hybrid se Solaris a variabilní projekt elektrobusu ). Jde o vývojový úkol s podporou TA ČR. Dva typy vozidel budou osazeny High Energy (HE) bateriemi a High Power (HP) bateriemi. Vozidlo s HE bateriemi je s dojezdem 100 km v městském cyklu SORT1, SORT2. U vozidla s HP bateriemi bude me ší počet baterií, vysoká obsaditelnost, dojezd 25 km a nabíjení 7-10 minut. Součástí projektu je vývoj rychlonabíječů 300 kW. Zkušební provoz je předpokládán v Plzni.

Jiří Kohout, projektový manažer dopravy PMDP pak představil vizi Plzně jako vzorového města elektromobility v kombinaci závislé a nezávislé trakce. Je milé, že sdílíme výraznou ideu úlohy městské dopravy včetně "drátů" jako (velko)městotvorného prvku. Není bez zajímavosti, že Plzeň je už v současnosti dopravně ekologické město - tramvají a trolejbusů je v součtu dvakrát tolik než autobusů, 2/3 dopravního výkonu tvoří elektrická trakce a ve vnitřním městě dokonce 84%. Na snímku z prezentace je hypotetická možnost, jak přeměnit postupně (!) celý dopravní systém na elektromobilní. Jedná se o dostavbu několika úseků pro závislou trakci, využití trolejbusů nikoli s dieselagregáty, ale s dostatečnými bateriemi na dojezdy do oblastí bez vedení a doplnění parku i elektrobusy jako takovými. Celý systém by byl vybaven čtyřmi dobíjecím stanicemi, počítá se i s možností rychlodobíjení ze sítě (elektrobusy s pantografy ve Vídni) a využití stávajících měníren. Bylo velmi povzbudivé po mnoha prezentacích na téma elektromobilita v minulosti slyšet něco tak konzistentního a rozumného.
Dagmar Braunová

K programu SMART CITY:

Workshop je realizován za podpory OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Workshop se koná v rámci RICE - projekt "Centra kompetence: Pokročilé technologie pro výrobu tepla a elektřiny - TE01020036."
Přípravný výbor: Jiří Hammerbauer, děkan Fakulty elektrotechnické, ZČU v Plzni, Zdeněk Peroutka, proděkan pro vědu a strategii, Fakulta elektrotechnická, ZČU v Plzn, Karel Noháč, vedoucí Katedry elektroenergetiky a ekologie FEL, ZČU v Plzni a Zdeněk Vostracký, Katedra elektroenergetiky a ekologie, ZČU v Plzni Miloslava Veselá, CEO TOP EXPO CZ

Smart City:  Zahajovací seminář proběhl 25.2.2013 v Plzni
© BUSportál
Smart City:  Zahajovací seminář proběhl 25.2.2013 v Plzni
© BUSportál
Smart City:  Zahajovací seminář proběhl 25.2.2013 v Plzni
© BUSportál
Smart City:  Zahajovací seminář proběhl 25.2.2013 v Plzni
Miroslav Svítek © BUSportál
Smart City:  Zahajovací seminář proběhl 25.2.2013 v Plzni
Ladislav Sobotka © BUSportál
Smart City:  Zahajovací seminář proběhl 25.2.2013 v Plzni
Jiří Kohout © BUSportál
Smart City:  Zahajovací seminář proběhl 25.2.2013 v Plzni
© BUSportál